Bezrobotni już od czerwca dostaną więcej niż pracujący? Projekt ustawy w Sejmie

Już od czerwca osoby, które utracą pracę na skutek epidemii koronawirusa, będą mogły otrzymywać zasiłek w wysokości 2500 zł. Ustawa, która podwyższa zasiłek dla bezrobotnych i wprowadza nowy dodatek, jest już w Sejmie.

Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i wprowadzenie nowego świadczenia dla tych, którzy stracili pracę przez epidemię koronawirusa, to dwa główne cele ustawy, której projekt trafił do Sejmu. Głosowanie możliwe jest już w przyszłym tygodniu.

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Pracujący dostaną mniej?

Świadczenie dla osób, które zostaną zwolnione, ma być podniesione z obecnych 861 do 1300 zł. Dodatek solidarnościowy, wypłacany dodatkowo przez okres trzech miesięcy, ma wynieść 1200 zł. Oznacza to, że osoba, która przez ekonomiczne skutki pandemii straciła pracę, otrzymywać będzie przez pierwsze trzy miesiące 2500 zł brutto.

Pensja minimalna wynosi tymczasem 2600 zł brutto. Wielu komentatorów podkreśla jednak fakt, że część Polaków, nawet tych otrzymujących najniższą pensję, musi godzić się z obniżką wynagrodzenia o 20 proc. W tym wypadku to 520 zł - osoba pracująca otrzymać może więc kwotę 2080 zł brutto, gdy na konto osoby bezrobotnej wpływać będzie o 420 zł więcej. Warto pamiętać, że zmniejszenie pensji o 20 proc. musi iść ze zmniejszeniem czasu pracy o 20 proc.

Zasiłek dla bezrobotnych będzie kosztował państwo miliardy?

Podniesienie zasiłku nie będzie oczywiście neutralne dla budżetu. Eksperci ING Economics Poland wyliczyli, że może ono kosztować w roku 2020 aż trzy mld zł.

- Jak liczyliśmy? Nowi bezrobotni dostaną łącznie o 4150 zł więcej niż dotychczasowi. Zakładamy, że w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się ok. 600 tys. nowych bezrobotnych. Pobiorą oni łącznie dwa i pół mld zł. Wyższe świadczenia dostanie też część dotychczasowych bezrobotnych (np. osoby, które nie utraciły w międzyczasie zasiłku). Stąd szacunek zaokrąglamy w górę - piszą analitycy banku.

- Oczywiście dużo zależy od szczegółów wprowadzanych przepisów, np. ile wyniesie zasiłek w wersji obniżonej (ten, który się otrzymuje po trzech miesiącach), kto dokładnie będzie uprawniony do zasiłku solidarnościowego (zwolnieni w jakim okresie i z jakich powodów) - dodają analitycy.

Wyższy zasiłek elementem kampanii Andrzeja Dudy?

O konieczności wprowadzenia zasiłku solidarnościowego mówił m.in. prezydent Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach prezydenckich ubiega się o reelekcję.

Czytaj też: Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych? Ile wynosi jego kwota w 2020 roku?

Duda w kwestii podniesienia zasiłku dla bezrobotnych również w pełni zgadza się z rządem. Warto przypomnieć, że jako pierwsza potrzebę podniesienia świadczenia przedstawiła Jadwiga Emilewicz, ministra rozwoju.

Więcej o:
Komentarze (172)
Bezrobotni już od czerwca dostaną więcej niż pracujący? Projekt ustawy w Sejmie
Zaloguj się
 • hatek87

  Oceniono 80 razy 68

  Nie no to jest jakaś masakra. W tym kraju człowiek pracujący, samotnie mieszkający ma PRZERYPANE. Żadnego dodatku socjalnego, dopłat do czynszu, ulg czy czegokolwiek. Teraz jeszcze nieroby nie dość, że dostaną większy zasiłek to jeszcze dodatkowy bonus a Ci co pracują dostają 20% mniej. Do jakich absurdów jeszcze musi w tym kraju dojść, żeby doszło do jakiejś rewolty?

 • habib78

  Oceniono 50 razy 44

  Gierka spłacaliśmy długo, ale z tego co zrobił Kaczyński się nigdy nie podniesiemy.
  To się skończy, jedynym możliwym scenariuszem, czyli Oligarchią zależną od Kremla.

 • 11krzych

  Oceniono 43 razy 39

  Stać nas.
  Na utrzymanie sekty katolickiej wydajemy około 19 miliardów rocznie (co najmniej). Przestańmy finansować tych nierobów i wspomóżmy obywateli. 19mld/12miesięcy/2 tys. ~= 800 tysięcy, czyli będzie można wypłacać zasiłek 2 000 złotych dla ośmiuset tysięcy ludzi, którzy na skutek kryzysu stracili pracę. I to w sposób ciągły, całe lata, a nie przez krótki okres jak teraz są przyznawane zasiłki.

 • Marki Marecki

  Oceniono 44 razy 34

  Ja się zastanawiam po co pracować. Ludzie pracujący są dymani na każdym kroku a jak się okazuje na bezrobociu można też ładna kaskę przytulić a jak dojdzie socjal i 500 plus to już pięknie...

 • droch

  Oceniono 31 razy 27

  A co w tym dziwnego? Polska PiS to nie jest kraj dla ciężko pracujących Polek i Polaków.

 • gelerthh

  Oceniono 28 razy 24

  to chore ludzie którzy tyrali w czasie zarazy w sklepach ... salowe etc.. zarabiaja mniej niż bezrobotni ten system zwariował

 • tegepe

  Oceniono 22 razy 20

  I naprawdę to trafione przez kryzys i obniżenie wpływów z podatków państwo stać na takie fanaberie???

 • klara551

  Oceniono 16 razy 16

  Z pustego prezespan nalewa ale jak długo? Nie jest to salomonowa metoda,bo ten tego nie potrafił. Metoda na Gierka czyli pożyczać,pożyczać ,a może zastawić Polskę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX