PIT. Ponad 12 tys. zł ulgi na urządzenie mieszkania. Wiemy, kto mógłby skorzystać

Jak poinformował portal Prawo.pl, Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem ulgi PIT na urządzenie mieszkania. Odliczyć będzie można nawet 12,6 tys. zł.

Ulga w PIT na urządzenie się to kwota, którą nabywcy pierwszego mieszkania lub domu będą mogli odliczyć od dochodu. Wysokość limitu odliczeń i długość ulgi wciąż jest ustalana z Ministerstwem Finansów, lecz z ustaleń portalu Prawo.pl wynika, że rozważane widełki są duże - od 4,6 do 12 tys. złotych, a długość ulgi miałaby wynosić od trzech do pięciu lat.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Ulga na urządzenie się. "To niewielka pomoc"

Ulga, którą nabywcy pierwszego mieszkania lub domu będą mogli odliczyć od dochodu ma być powiązana z liczbą osób w gospodarstwie domowym. W rozmowie z portalem Prawo.pl Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich podkreśla, że to relatywnie za mało, by znacząco wpłynąć na pobudzenie rynku nieruchomości.

- Sama idea jest jak najbardziej słuszna, jednak jeśli nie chcemy obserwować wstrzymywania procesów inwestycyjnych, poziom tego wsparcia powinien być zdecydowanie wyższy - stwierdził Dziąg.

Jarosław Jędrzynski, ekspert portalu RynekPierwotny.pl w rozmowie z portalem zwrócił natomiast uwagę na kwestię młodych nabywców. - W jakim stopniu może ułatwić młodym rodakom urządzenie się w nowym lokum dodatkowe kilkaset złotych z obniżonego podatku dochodowego? Raczej w niewielkim. W odniesieniu do dużej ulgi mieszkaniowej z lat dziewięćdziesiątych, brakuje tu jakiejkolwiek płaszczyzny porównania - oceniał.

"W latach 1992-2003 osoby, które nabyły nowe mieszkanie, rozpoczęły budowę domu czy remont - mogły odliczyć od dochodu określoną kwotę, która co roku była waloryzowana, np. limit w 2000 roku wynosił nieco ponad 29 tys. zł, a w 2001 już 30 590 złotych. Jeśli ktoś w jednym roku wykorzystał limit w całości, w następnym mógł odpisać tzw. waloryzację, czyli różnicę między starym a nowym limitem. Jeśli ktoś miał za małe dochody, wykorzystywał limit w kolejnych latach" - podaje Prawo.pl.

Więcej o: