Cypr zapłaci za pobyt i leczenie turystów, którzy zachorują na COVID-19 w trakcie wakacji na wyspie

Cypr ma w planach otworzyć się na zagranicznych turystów już od 9 czerwca. Władze tego kraju uznały, że jest też w stanie zapewnić leczenie oraz koszty pobytu turystom, którzy zachorują na COVID-19 w trakcie wakacji.

Jako że wizja zagranicznych wakacji staje się coraz bardziej realna, to kraje, których istotną składową PKB jest turystyka, na różne sposoby próbują zachęcić do odwiedzenia ich. Jak podaje "The Associated Press", cypryjski rząd jest skłonny pokryć koszty pobytu oraz leczenia turystów, którzy zachorują na COVID-19 podczas spędzania wakacji w tym kraju. 

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Cypr opłaci pobyt turystów, którzy zachorują na COVID-19

Chorzy będą mogli liczyć na zakwaterowanie, jedzenie oraz leki dla siebie oraz rodzin. Jedynymi kosztami, które będą musieli ponieść, będzie przejazd taksówką na lotnisko oraz zakup biletów powrotnych. Cypryjczycy przygotowują także szpital na 100 osób, z którego korzystać będą mogli tylko zagraniczni turyści oraz 500-osobowy hotel, w którym rodziny chorych będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę.

Plan ten należy potraktować poważnie, gdyż rząd wysłał list do rządów innych krajów, linii lotniczych oraz organizatorów wycieczek. Opisane w nim zostały surowe protokoły sanitarne, które mają zostać wprowadzone, aby zagraniczni turyści mogli odwiedzić śródziemnomorski kraj.

Zagraniczni turyści mogą przylecieć na Cypr od 9 czerwca z 19 krajów, w tym z Polski. Niezbędne będzie przejście testu na obecność koronawirusa trzy dni przed wylotem. Restrykcje zostaną zniesione 20 czerwca dla części państw. 

Cypr, Grecja oraz Turcja przygotowują się do sezonu wakacyjnego

Zdecydowane działania cypryjskiego rządu wynikają z faktu, że 10 proc. PKB tego kraju pochodzi z turystyki, a według szacunków przychody w tym segmencie gospodarki spadną o 70 proc. Z podobną wizją zmaga się m.in. Grecja. Premier Kyriakos Mitsotakis zapowiedział, że sezon turystyczny zostanie otwarty od 15 czerwca. Od lipca przywrócone zostaną natomiast połączenia lotnicze z najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi.

Więcej o: