Tarcza 4.0 przyjęta przez Sejm. Wakacje kredytowe, dopłaty do odsetek, ale i możliwość obniżki pensji

Sejm przyjął kolejną odsłonę rządowego pakietu wsparcia w związku z epidemią koronawirusa. Tarcza antykryzysowa 4.0. przewiduje między innymi dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które są w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy będą mogli zaciągnąć kredyt w banku komercyjnym lub spółdzielczym, a do odsetek dopłaci państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tarcza 4.0 zakłada między innymi uruchomienie ponad 560 milionów złotych dopłat do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez epidemię koronawirusa. Rząd przewiduje, że program dopłat do odsetek może wygenerować sprzedaż pożyczek na ponad 30 mld zł. 

Rząd proponuje też ułatwienia w realizacji zamówień publicznych czy pakiet osłonowy dla samorządów. Tarcza 4.0 zakłada także ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych - całość rat będą mogły zawiesić nawet na trzy miesiące osoby, które po 13 marca br. straciły pracę lub główne źródło dochodu.

Tarcza 4.0 zakłada także ochronę przed przejęciem spółek przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Chodzi o sytuacje, w której polskie firmy - których wycena wskutek kryzysu mocno spadła - byłyby łakomym kąskiem dla np. spółek z Azji. Tarcza 4.0. Zakłada, że w niektórych sektorach (np. produkcji energii, gazu, paliw, leków czy żywności) UOKiK będzie miał obowiązek kontroli dużych przejęć. Przepisy z zamysłu miały bronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami, jednak w gronie przedsiębiorców rodzą też obawy o poważne utrudnienie dla pozyskiwania kapitału zagranicznego dla spółek oraz niezgodność z Konstytucją RP i prawem unijnym. Pod koniec maja Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca dziewięć organizacji biznesowych (m.in. Pracodawców RP, Polską Radę Biznesu czy Konfederację Lewiatan) bezskutecznie apelowała o usunięcie z Tarczy 4.0 tych przepisów. 

Tarcza 4.0. Pracodawca będzie mógł obniżyć pensję

Projekt przewiduje też, że przedsiębiorcy, u których wystąpił wzrost kosztów zatrudnienia będą mieli możliwość obniżenia pensji pracowników o połowę lub obniżenie wymiaru czasu pracy o 20 procent do 12 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Warunkiem obniżenia pensji będzie znaczący wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.

Rządowy projekt przewiduje również wydłużenie do 28 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Dotychczas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że zasiłek jest przewidziany do 14 czerwca. A formalnie rzecz biorąc - wbrew temu, co mówi resort, w myśl aktualnych od 25 maja przepisów rodzice zdrowych dzieci do lat 8 nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na skutek zmian z poprzedniej tarczy antykryzysowej, prawdopodobnie błędnych, usunięto tę możliwość z prawa. Tarcza 4.0 ma to naprawić. ZUS będzie mógł jednak wypłacać zasiłki (zapewnia, że wstecz od 25 maja) dopiero, gdy będzie miał do tego prawo, czyli gdy ustawa wejdzie w życie.

Tarcza 4.0. doprecyzowuje też przepisy o pracy zdalnej oraz luzuje reguły dotyczące zadłużenia samorządów.

Wśród proponowanych przez posłów poprawek, które w czwartek nie uzyskały poparcia większości sejmowej, było natomiast m.in. zniesienie handlu w niedziele do końca 2020 r. czy zawieszenie wpłat pracowników do PPK.

Teraz projektem ustawy zajmie się Senat. Pierwsze planowe posiedzenie tej izby Parlamentu jest przewidziane na 17-18 czerwca. Na razie nie ma informacji, aby miało zostać przyspieszone.

Zobacz wideo Dlaczego tarcza 4.0 może masowo uderzać w pracowników?
Więcej o: