"Rzeczpospolita": Marian Banaś obsadza stanowiska w NIK swoimi ludźmi. M.in. byłego zastępcę i asystenta

Jak donosi "RP", konkursy na eksponowane stanowiska w Najwyższej Izbie Kontroli zajmują znajomi Mariana Banasia. To takie osoby jak m.in. Piotr Walczak, były szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Piotr Walczak do niedawna był szefem Krajowej Administracji Skarbowej, czyli instytucji założonej z inicjatywy samego Banasia. Pełnił także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W maju br. Walczak i 13 innych kandydatów wziął udział w naborze do Najwyższej Izby Kontroli. 

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej NIK, po analizie ofert Komisja do Spraw Naboru wskazała do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego 7 kandydatów. Po rozmowie kwalifikacyjnej, która odbyła się 28 maja, Prezes NIK, czyli Marian Banaś, zatrudnił swojego znajomego - Piotra Walczaka.

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski komentuje sprawę szefa NIK-u, Mariana Banasia

Walczak uchodzi za jednego z najbardziej oddanych współpracowników Mariana Banasia. W czerwcu ubiegłego roku przejął po nim urząd szefa KAS, wcześniej natomiast pełnił rolę zastępcy Banasia jako wiceszef Służby Celnej. 

Kontrowersyjni współpracownicy Mariana Banasia

Piotr Walczak to niejedyny znajomy Mariana Banasia, który otrzymał pracę w Najwyższej Izbie Kontroli. Kolejną taką osobą jest Renata Szczęch, która od lutego pełni w NIK obowiązki dyrektorki Departamentu Prawnego i Orzecznictwa Kontrolnego.

W ubiegłym roku Szczęch straciła pracę w MSWiA, gdzie zajmowała się polityką migracyjną i cudzoziemcami. Jej zwolnienie było następstwem wycieku kontrowersyjnego projektu raportu, z którego wynikało, że rząd nie chce ściągać pracowników z zagranicy i zamierza "nakładać opłaty na bezdzietnych Polaków" - podaje "Rzeczpospolita"

Do grona świeżo zatrudnionych znajomych Banasia w NIK-u zaliczyć trzeba jeszcze Janusza Pawelczyka, emerytowanego policjanta z uprawnieniami prokuratorskimi, były szef ostrołęckiej policji, który w 2012 r. odszedł na emeryturę. "Stało się tak po serii materiałów przygotowanych m.in. przez lokalne i ogólnopolskie media, dotyczących wydarzeń w KMP (sprawa pijanego policjanta i tzw. blue taxi)" - przypomina "RP". W tym samym konkursie radcą prezesa został też Michał Jędrzejczyk, dotychczas asystent Mariana Banasia.

"Rzeczpospolia" nie otrzymała komentarza od NIK w sprawie zatrudnień.

Więcej o: