Czy w Boże Ciało są otwarte sklepy? Biedronka działa w środę dłużej

Boże Ciało jest świętem ruchomym, które ma miejsce w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej. W tym roku przypada na 11 czerwca. Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy 11 czerwca zrobimy zakupy?

W Polsce dni wolne od pracy reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 90). Na liście znajduje się trzynaście świąt, w których trakcie pracownicy nie mogą zostać zmuszeni do pracy.

Czy Boże Ciało to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku przypada on już jutro, w czwartek 11 czerwca. Oznacza to, że jutro zamknięte będą duże sieci sklepów, co utrudni zrobienie zakupów. Nie oznacza to jednak, że nigdzie ich nie zrobimy. Z ustawy o dniach wolnych wyłączone są stacje benzynowe, które są dobrze zaopatrzone i można w nich kupić znaczną część podstawowych artykułów.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Ponadto w Boże Ciało mogą być otwarte sklepy, za których ladą staną właściciele. Oznacza to, że zakupy najlepiej będzie zrobić w małych osiedlowych sklepach nienależących do żadnej sieci. Wyjątkiem będzie tu działająca na zasadzie franczyzy Żabka - formalnie sklep należy do lokalnego właściciela, któremu sieć udziela swojej marki.

Biedronka w Boże Ciało zamknięta, ale wydłuża godziny działania dzień przed

Większość dużych sieci nie przewidziała zmian w godzinach pracy swoich sklepów w przeddzień Bożego Ciała. Wyjątkiem jest Biedronka. Jak dowiedział się TVN24, sieć wydłużyła w środę 10 czerwca działanie ok. 2 tys. placówek handlowych, które pracują od 5/6:00 rano do 23:30. Ponadto 135 sklepów było otwartych przez całą noc z wtorku na środę. Celem zmiany jest umożliwienie klientom zrobienie wygodnych zakupów. 

Przypominamy także, że w niedzielę obowiązuje zakaz handlu. Sklepy będą zamknięte również 14 czerwca. Następna niedziela handlowa została przewidziana na 28 czerwca. 

Więcej o: