Rząd zapowiadał budowę 43 tys. domów z drewna. Po dwóch latach ich liczba wynosi zero

W 2018 roku rząd ogłosił, że w pięć lat w Polsce powstanie kilkadziesiąt tysięcy domów z drewna. Powołanie do życia państwowego dewelopera, który ma zająć się tym zadaniem, zajęło ponad rok. Tym samym dwa lata po szumnych zapowiedziach liczba domów wzniesionych przez rządową spółkę wynosi zero. Inwestycje mają jednak ruszyć w tym roku.

Dwa lata temu rząd zapowiedział, że wkrótce Polacy będą mogli zamieszkać w tanich domach z drewna. Plany Henryka Kowalczyka, ówczesnego ministra środowiska, były ambitne - do 2023 lub 2026 ma powstać ok. 36-43,5 tys. domów jedno- i wielorodzinnych - zapewniał resort.

Polskie Domy Drewniane w dwa lata wybudowały zero domów. Udało się zarejestrować spółkę

Po blisko dwóch latach od ogłoszenia rządowego planu i na trzy lata przed pierwszym podanym przez ministerstwo terminem Polskie Domy Drewniane nie mogą pochwalić się ani jedną zakończoną inwestycją. I nic w tym dziwnego - jak informuje spółka w komunikacie przesłanym do "Dziennika Gazety Prawnej" do rejestru KRS została wpisana we wrześniu 2019 r. Ponad rok po ogłoszeniu przez resort środowiska swoich planów.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Miało być 300 hektarów ziemi. Jest... jeden

O tym, jak mozolnie posuwają się prace związane ze wdrażaniem nowego rządowego programu, świadczą dane związane z kwestiami gruntów. Domy miały być bowiem stawiane na niezalesionych gruntach Lasów Państwowych. Resort środowiska szacował, że terenów tego typu jest sporo - od 250 do 300 hektarów.

Grunty pod budowę energooszczędnych domów drewnianych znajdą się we wszystkich województwach, ale najwięcej w śląskim (ok. 100 ha), dolnośląskim (ok. 50 ha) oraz opolskim, mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim (po ok. 20-25 ha) - zapewniało ministerstwo.

Dwa lata później spółka, która domy ma budować, zakupiła zaledwie jeden hektar ziemi pod inwestycje.

Inwestycje wystartują jeszcze w tym roku

Czy do 2023 lub 2026 roku uda się oddać od 36 do ponad 43 tys. domów, jak pierwotnie planował rząd? Dziś ten cel wydaje się coraz trudniejszy do zrealizowania. Spółka nie zamierza jednak pozostawać bezczynną.

Czytaj też: Lasy Państwowe chcą budować domy z drewna na wynajem. Minister Jan Szyszko podpisał list intencyjny

- Planujemy rozpoczęcie budowy czterech pilotażowych inwestycji do końca 2020 r. Chcemy, żeby te pierwsze budynki były naszą wizytówką i pokazywały liczne zalety budownictwa drewnianego - wyjaśnił w rozmowie z "DGP" Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Mało popularna technologia w Polsce

Domy z drewna nie są w Polsce popularne. Według danych GUS za rok 2017 zaledwie 450 z ponad 69 tys. budynków mieszkalnych w naszym kraju ma konstrukcję z drewna. Z cegieł, bloczków lub pustaków jest blisko 100 proc. budowli.

Więcej o: