Granica ze Słowacją jednak otwarta dla Polaków, ale wjechać można tylko na 48 godzin

Granica ze Słowacją została w pełni otwarta, a na przejściach nie ma już kontroli. Polacy przebywający u naszych południowych sąsiadów muszą jednak pamiętać, że pobyt na terenie Słowacji może trwać tylko 48 godzin.

W środę 10 czerwca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 13 czerwca granice Polski zostaną otwarte dla obywateli państw Unii Europejskiej, natomiast 16 czerwca wznowione zostaną loty wewnątrz UE. Z racji dużej liczby zachorowań i wciąż niemalejącej liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykrywanych na terenie Polski, nie było pewne, czy inne europejskie kraje zdecydują się na podobny krok względem nas. 

Zobacz wideo Słowacka policja kontroluje przekraczających granicę w czasie pandemii koronawirusa

Słowacja otworzyła granice. Czesi również, ale nie dla mieszkańców Śląska 

Na wprowadzenie obostrzeń zdecydowały się m.in. Czechy, które ze swobodnego przekraczania granic wyłączyły mieszkańców Śląska. Przed przekroczeniem granicy muszą oni okazać potwierdzony badaniami laboratoryjnymi negatywny wynik testu na koronawirusa. Na dużo bardziej radykalny krok miała zdecydować się Słowacja, gdyż do końca ważyło się, czy kraj ten otworzy granice dla wszystkich Polaków.

Słowacja jednak otwiera granicę dla Polaków. Pobyt jednak tylko przez dwa dni 

Jak podaje "Tygodnik Podhalański", 14 czerwca z granic zniknęły kontrole, a otwarte zostały wszystkie przejścia graniczne (wcześniej działały tylko w Chyżnym i Barwinku). Na razie nie do końca jasne są przepisy, które obowiązują Polaków chcących przebywać na terenie Słowacji. Zgodnie z informacjami słowackiej policji, osoby, które wybierają się z Polski na Słowację, mogą tam przebywać tylko przez 48 godzin. 

W przypadku dłuższego pobytu niezbędne jest posiadanie aktualnego, negatywnego wyniku testu na koronawirusa, otrzymanego przed maksymalnie 96 godzinami. Brak spełnienia tego warunku grozi mandatem w wysokości 1609 euro. Obostrzenia wynikają z tego, że obywatele Polski nie zostali zaliczeni do grona 19 krajów uznanych za bezpieczne. 

Więcej o: