Gazprom musi do lipca oddać PGNiG 1,5 mld dolarów. Strony podpisały specjalny aneks

PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu, zgodnie z którym strona rosyjska zobowiązuje się oddać do 1 lipca 1,5 mld dol. nadpłaty za dostarczony gaz. Podpisany aneks jest efektem wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Trwający wiele lat spór pomiędzy PGNiG a Gazpromem prawdopodobnie wkrótce zostanie zakończony. Koncerny naftowe podpisały aneks, w którym potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Aneks został podpisany 5 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej, a następnie, do dnia 15 czerwca 2020 r., złożono podpisy i dokonano wymiany oryginałów dokumentów.

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Gazprom musi do lipca oddać PGNiG 1,5 mld dolarów

Zgodnie z czerwcowym wyrokiem trybunału nowa formuła cenowa obowiązuje z mocą wsteczną, od 1 listopada 2014 roku. Gazprom musi więc zwrócić PGNiG nadpłacone kwoty, co zresztą było zarzewiem konfliktu. 

"W aneksie określone zostały warunki wzajemnego rozliczenia pomiędzy stronami skutków finansowych wynikających z zastosowania nowej formuły cenowej z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2014 r. W konsekwencji spółka spodziewa się zwrotu nadpłaty przez Gazprom na rzecz PGNiG w kwocie około 1,5 mld USD netto [...]. Termin płatności przez Gazprom uzgodniono na do dnia 1 lipca 2020 r." - czytamy w komunikacie PGNiG.

Ponadto, PGNiG zapisało sobie możliwość zmiany w przyszłości kontraktowych cen gazu, również z mocą wsteczną. Okoliczności, które na to pozwolą, to wniosek PGNiG o renegocjację cen od 1 listopada 2017 roku oraz podobny wniosek Gazpromu z końca 2017 roku.

PGNiG otrzyma 1,5 mld dol. od Gazpromu. Wyrok trybunału potwierdzony

Przypominamy, że 30 marca 2020 roku PGNiG poinformowało, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku. Według arbitrażu spółka była zobowiązana do oddania 1,5 mld dol. z tytułu. Rosyjski koncern zdążył złożyć jeszcze odwołanie, co odwlekło w czasie porozumienie

Więcej o: