Terytorialsi, NCBC, a może Wojsko Polskie? Armia szuka nowych rekrutów

Wojska Obrony Terytorialnej, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a także MON - trzy różne instytucje wojskowe rozpoczęły poszukiwania kandydatów. Wymagania wszędzie są niemal identyczne.

Jak czytamy w komunikacie płk Marka Pietrzaka, rzecznika prasowego WOT formacja wznawia nabór ochotników i przywraca szkolenia rotacyjne. "Działalność WOT będzie ukierunkowana na zapewnienie balansu pomiędzy realizacją szkolenia, a utrzymaniem zdolności do wsparcia identyfikacji i izolacji ognisk koronawirusa" - podano.

Zobacz wideo Nowe polskie haubice Krab strzelają na poligonie

Od lipca łatwiejszy proces rekrutacji do WOT

Chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów na pewno zainteresuje informacja o prostszej ścieżce rekrutacji, która ma być wdrożona od lipca br. Dla nowych ochotników do służby jeszcze w tym roku zaplanowano 62 szkolenia podstawowe oraz 55 szkoleń wyrównawczych.

Kandydat, który zgłosi się do Wojskowej Komendy Uzupełnień zostanie skierowany do zapoznania się z jednostką wojskową, a następnie na badania psychologiczne. Nie będzie już musiał przechodzić przez cały cykl badań Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. O przydatności do służby w WOT świadczył będzie wpis uzyskany podczas kwalifikacji wojskowej.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletność i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

Pójście w kamasze sposobem na bezrobocie

15 czerwca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zainaugurował kolejny etap kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej oraz poinformował o planowanych w Wojsku Polskim ćwiczeniach dla ochotników. MON zachęca do wstąpienia do armii bezrobotnych, którzy utracili pracę w następstwie epidemii koronawirusa.

- W związku z tym, że ćwiczenia wojskowe były zawieszone w czasie epidemii, podjąłem decyzję, żeby odmrozić możliwość odbywania ćwiczeń wojskowych, zarówno ćwiczeń rezerwistów, jak i szkoleń związanych ze służbą przygotowawczą. Ta propozycja jest skierowana przede wszystkim do osób, które utraciły pracę w wyniku epidemii - powiedział Błaszczak.

Wojsko Polskie przygotowało ponad 20 tys. miejsc w 40 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub szkoleniu przygotowawczym, a później związać swoją przyszłość z mundurem. Oferta dotyczy zarówno tych, którzy mają status żołnierza rezerwy, jak i tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z Siłami Zbrojnymi RP. W czasie konferencji minister Błaszczak poinformował, że tylko w ostatnich dniach na te ćwiczenia zgłosiło się 880 osób, z czego 578 to osoby bezrobotne.

Osoby dla których będzie to pierwszy kontakt z wojskiem będą odbywać swoje ćwiczenie w ramach tak zwanej służby przygotowawczej. Miesięczne wynagrodzenie wynosi w takim przypadku 1,2 tys. zł plus dodatkowe 2,6 tys. zł na zakończenie ćwiczeń. Dodatkowo uzyskają oni status żołnierza rezerwy i będą mogli starać się o zatrudnienie w Wojsku Polskim.

Szkolenia w ramach turnusu służby przygotowawczej, które rozpoczną się 15 czerwca będą prowadzone w 13 jednostkach wojskowych. Ochotnicy szkolić się będą m. in. w 5 Pułku Artylerii, 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii,  15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej, 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej, 35 Dywizjonie Rakietowym OP, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 2 Ośrodku Radioelektronicznym 1 Pułku Saperów oraz 2 Pułku Inżynieryjnym. Szkolenia odbędą się w terminach 15 czerwca do 4 września 2020 oraz od 14 września do 4 grudnia 2020. 

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni też rekrutuje 

Duża liczba ofert pracy pojawiła się także na stronie internetowej Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. NCBC zaznacza, że proces rekrutacji jest wieloetapowy, lecz osoby, które go przejdą będą miały m.in. możliwość pracy z najnowszymi technologiami opartymi m.in. na sztucznej inteligencji; poznają narzędzia informatyczne, do których dostęp ma bardzo wąskie grono ekspertów; będą mieli możliwość rozwijania własnych zainteresowań i bogatą ofertę szkoleniową.

Więcej o: