Kryzys w motoryzacji. Branża może stracić 40 mld zł. "Fala zwolnień przetoczy się przez Polskę"

Branża motoryzacyjna będzie najprawdopodobniej zmuszona do cięć w zatrudnieniu. Zmniejszony popyt na samochody może sprawić, że pracę w Polsce straci 60 tys. osób. A eksport firm produkujących w kraju skurczy się w porównaniu z zeszłym rokiem o 40 mld zł.

Firmy motoryzacyjne działające w Polsce mogą masowo zwalniać pracowników. Przez miesiące epidemii koronawirusa liczba zamówień na nowe samochody dramatycznie bowiem spadła - również na te, które produkowane są w polskich fabrykach - ostrzega "Rzeczpospolita".

Kryzys w branży motoryzacyjnej. Pracę może stracić nawet 60 tys. osób

"Fala zwolnień przetoczy się nie tylko przez Polskę" - przewiduje dziennik, podając przykład Nissana, który już zapowiedział zwolnienie 3 tys. osób w hiszpańskiej fabryce. Jedna z większych firm produkujących części samochodowych - koncern ZF - ma zmniejszyć zatrudnienie o nawet 15 tys. osób. Cięcia dotkną krajów regionu: Czech, Słowacji, Węgier.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - studio tatuażu Azazel Warszawa

W Polsce fala zwolnień już rusza. W Lesznie możliwe jest zamknięcie zakładu produkującego odlewy dla branży motoryzacyjnej. Pracę straci najprawdopodobniej 200 osób. Zwolnienia grupowe dotkną też częstochowskiego zakładu produkującego pas bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.

Więksi producenci, tacy jak Opel w Gliwicach, próbują ratować zatrudnienie, przesuwając pracowników pomiędzy państwami. 500 polskich robotników miało trafić do fabryk we Francji. Te pomysły napotkał jednak opór ze strony tamtejszych związkowców - z wyjazdu zrezygnowano.

Zwolnienia w branży nie zawsze będą natychmiastowe. Poznański Volkswagen zapowiedział, że do 2021 roku pracę w zakładzie zakończyć może ok. 450 pracowników. Wszystko przez prognozowany przez branżę zmniejszony popyt na samochody.

Czytaj też: Samochody elektryczne z rządową dopłatą. Wiemy, ile można zyskać, znamy listę modeli

Łączna liczba osób zatrudnionych w branży motoryzacyjnej, które mogą stracić pracę, sięga, według prognoz, 60 tys. To może się przełożyć na zmniejszenie eksportu naszej branży o 40 mld zł.

Więcej o: