Przełom w energetyce. Rozpoczęto budowę baterii, z której zasilane będzie aż 200 tys. domów

Brytyjska firma Highview Power rozpoczęła w Manchesterze budowę największego dotąd na świecie magazynu energii w nowatorskiej technologii LAES o mocy 50 MW i pojemności 250 MWh.

W instalacjach LAES (ang. Liquid Air Energy Storage) powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je następnie w postaci skroplonej, a kiedy pojawia się taka potrzeba, zamieniane jest na gaz napędzający turbinę.

Highview Power jest liderem rozwiązań LAES na świecie i twierdzi, że ta technologia jest dwukrotnie tańsza od konkurencyjnych rozwiązań opartych na bateriach chemicznych – np. litowo-jonowych – i ponadto bez porównania bardziej trwała. Żywotność instalacji LAES szacuje się na 30-40 lat, podczas gdy duże litowo-jonowe magazyny energii projektowane są teraz na ok. 10 lat.

Nowy, powstający właśnie w Manchesterze magazyn energii będzie największym dotąd projektem LAES na świecie – o mniej więcej dwukrotnie większej pojemności od chemicznego magazynu zbudowanego przez Teslę w Południowej Australii. Będzie mógł zasilać około 200 tys. gospodarstw domowych przez pięć godzin. 

Zobacz wideo Debata prezydencka. Energia

Minister mówi o energetycznym przełomie

Magazyn energii budowany w Manchesterze otrzymał właśnie dofinansowanie od rządu brytyjskiego wartości 10 mln funtów.

- Ta rewolucyjna instalacja będzie kluczowym elementem budowy zeroemisyjnej energetyki, pozwoli podnieść elastyczność naszej sieci energetycznych i stworzy nowe miejsca pracy w zielonej energetyce w Manchesterze – komentował przyznanie rządowego grantu Kwasi Kwarteng, brytyjski minister biznesu, energii i czystego wzrostu. 

Czytaj więcej: Elektrownia atomowa w Polsce. USA chcą ją nam sprzedać. Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Jego zdaniem duży magazyn energii spowoduje też znaczący wzrost znaczenia i użyteczności energetyki opartej na źródłach odnawialnych – zielona energia będzie płynęła do odbiorców nawet w sytuacji, gdy słońce nie będzie świeciło i nie będzie wiał wiatr.

Obiekt w Manchesterze powstanie między innymi na bazie doświadczeń, które spółka Highview Power zdobyła, budując mniejszą instalację LAES na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru o mocy 5 MW i pojemność 15 MWh. Nowy magazyn energii ma być gotowy do 2022 roku. 

Czytaj także: Więcej energii z OZE. PGE Bełchatów planuje rozbudowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: