Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada ustawę obniżającą VAT na 15 i 5 proc. "Bez tego kryzys będzie się ciągnął"

Kandydat w wyborach prezydenckich Władysław Kosiniak-Kamysz opisał projekt ustawy złożony przez klub Koalicji Polskiej. Klub PSL-Kukiz'15 chce obniżenia podatku VAT z 23 na 15 proc. oraz z 8 na 5 proc.

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ostatnich spotkań wyborczych mówił o konieczności obniżenia podatku VAT. Teraz polityk poinformował, że projekt dotyczący tej kwestii został przedstawiony przez polityków wchodzących w skład Koalicji Polskiej.

Władysław Kosiniak-Kamysz o obniżce VAT: Bez przyjęcia tej ustawy kryzys będzie się ciągnął

Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich ogłosił to podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim. - To jest najsilniejsza tarcza antykryzysowa, jaką możemy zaproponować. To jedyna szansa na to, by wyjść z kryzysu gospodarczego i kryzysu na rynku pracy. - mówił polityk o projekcie obniżającym VAT.

Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że wiele krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na obniżenie podatków zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Na taki krok zdecydowali się m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Czechy. Projekt Koalicji Polskiej przewiduje obniżenie stawki podstawowej podatku VAT z 23 proc. do 15 proc. oraz stawki obniżonej podatku z 8 proc. do 5 proc.

- Nasza propozycja dotyczy różnych usług, energii elektrycznej, paliwa, ale tez np. usług w warsztatach samochodowych. Ważne jest także obniżenie podatku na ubranka dla dzieci z 23 proc. na 16 proc.. Z 8 na 5 proc. obniżenie VAT jest konieczne także dla firm z branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej . Na zdrową żywność proponujemy stawkę 0 proc. Dzięki temu będziemy mieć najniższe podatki dla Polski. To jest cel strategiczny dla Polski. (..) Bez przyjęcia tej ustawy kryzys będzie się ciągnął - mówił dalej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Kilka dni wcześniej, podczas spotkania w Mielnie, prezes PSL apelował też o wprowadzenie postulatu dobrowolności opłacania składek ZUS. - Co z tego, że w lipcu firma zapłaci składki, skoro w sierpniu upadnie? Trzeba zrobić wszystko, by ratować miejsca pracy, a nie myśleć o fiskalizmie Koniec karania Polaków za pracę - mówił lider PSL.

Zobacz wideo Sośnierz ocenia decyzje rządu ws. odmrażania gospodarki
Więcej o: