Bon 500 plus na wakacje dla dzieci. Do kiedy można skorzystać?

Bon 500 plus na wakacje dla dzieci znany też jako bon turystyczny, otrzymają rodzice na każde dziecko, któremu przysługuje 500 plus. Do kiedy można z niego skorzystać? Jakie są zasady przyznawania świadczenia?

Bon 500 plus na wakacje: zasady przyznawania świadczenia

Bon turystyczny w pierwszej wersji miał trafić do pracowników etatowych spełniających określone kryterium dochodowe. Program miał pochłonąć 7 mld złotych. Dość szybko jednak pomysłodawcy zaczęli wycofywać się z tej wersji wsparcia dla turystki i skorzystać ze sprawdzonej już formuły przyznania świadczenia osobom, które posiadają dzieci. W ten sposób powstał nowy projekt: bon 500 plus na wakacje dla dzieci.

Ustawa wprowadzająca bon 500 plus na wakacje została przyjęta przez Sejm w piątek 19 czerwca, po poprawkach Senatu wróciła do Sejmu, gdzie poprawki zostały odrzucone, następnie ustawa trafiła na biurko prezydenta i została podpisana. Rząd zakłada, że pierwsze bony trafią do polskich rodzin jeszcze w lipcu bieżącego roku, ale system elektronicznej rejestracji, który ma umożliwić wejście w życie programu bonu turystycznego, nadal nie działa

Zobacz też: Kiedy ruszy bon turystyczny? System rejestracji wciąż nie działa. ZUS: Finalizujemy prace

Jakie są zasady przyznawania świadczenia? Bon na wakacje będzie można otrzymać na każde dziecko, które jest objęte świadczeniem Rodzina 500 plus. Co ważne, aby skorzystać ze świadczenia na wypoczynek dziecko musi być objęte programem 500 plus w momencie wejścia w życie ustawy lub zostać nim objęte do końca 2021 roku - tzn. dzieci urodzone do końca 2021 również otrzymają bon. 

Bon 500 plus na wakacje: terminy przyznawania i wykorzystywania

Zgodnie z ustawą, bony będą ważne do 31 marca 2022. Dzięki tak ustalonemu terminowi skorzystać z nich będą mogły także wszystkie dzieci urodzone do końca 2021 roku, które w tym okresie staną się beneficjentami programu Rodzina 500 plus. 

Bon 500 plus na dziecko: jak będzie działać?

Bon 500 plus na dziecko ma na celu przede wszystkim wsparcie polskiej branży turystycznej. Dlatego też kwota 500 złotych, która zostanie przyznana każdemu dziecku nie będzie pomniejszana o podatek. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania bonu turystycznego 500 plus:

  • bon 500 plus na wakacje ma być świadczeniem jednorazowym, choć rządzący nie wykluczają, że jeżeli odniesie on sukces to istnieje możliwość jego przedłużenia
  • bon przyznawany będzie w formie kodu elektronicznego do wykorzystania na noclegi i organizację atrakcji turystycznych
  • dla dzieci niepełnosprawnych wysokość bonu będzie wynosić 1000 złotych
  • bon będzie w 100% elektroniczny: aktywować będziemy go za pośrednictwem platformy PUE ZUS przy wykorzystaniu profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub bankowości internetowej
  • świadczenie będzie można realizować częściowo - nie ma konieczności wykorzystania całej kwoty jednorazowo
  • bon będzie można wykorzystać w konkretnych miejscach, których listę opublikuje Polska Izba Turystyczna - szacuje się, że będzie ich około 100 tys. 
  • bon nie będzie podlegał wymianie na środki pieniężne, nie będzie można go też przekazać innej osobie.

Na co nie będzie można wykorzystać bonu turystycznego? Jak wynika z ustawy, bonem nie zapłacimy za paliwo podczas podróży na miejsce wakacji. To samo tyczy się biletów kolejowych dla dziecka, gdyż wydatki te nie mieszczą się pod pojęciem usługi hotelarskiej bądź imprezy turystycznej. 

Bon turystyczny: jak otrzymać?

Za wypłacenie świadczenia odpowiada ZUS. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku, wystarczy srawdzić oraz potwierdzić aktualność danych osobowych przy użyciu profilu zaufanego bądź innego środka weryfikacji elektronicznej. Bon będzie udostępniony w systemie teleinformatycznym ZUS, a później aktywowany. Później jego numer zostanie przesłany na numer telefonu lub e-mail beneficjenta.

Zobacz wideo Minister Jadwiga Emilewicz o bonie turystycznym
Więcej o: