Duda wyjmie asa z rękawa. Bielan: Ogłosi nowe inwestycje. 3 tys. dobrze płatnych miejsc pracy

Prezydent Andrzej Duda ma ogłosić w najbliższych dniach nowe inwestycje - zapowiedział Adam Bielan, szef sztabu wyborczego prezydenta. Na finiszu wyborczej kampanii Polacy mogą też dowiedzieć się o przesunięciu do Polski amerykańskich żołnierzy, a nawet budowie elektrowni atomowej.

Prezydent Andrzej Duda, który obecnie przebywa z wizytą w USA, na finiszu wyborów prezydenckich 2020 ma poinformować o ważnej inwestycji. Zapowiedział ją goszczący w TVP3 Adam Bielan, szef sztabu wyborczego prezydenta.

Andrzej Duda ma ogłosić nową inwestycję. Chodzi o sektor IT

Prezydencki sztabowiec podkreślił, że Amerykanie są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Wylicza, że zainwestowali w Polsce 60 mld dol. i stworzyli 260 tys. miejsc pracy. Na tym jednak, zdaniem Bielana, nie koniec.

- Kolejne inwestycje będą ogłoszone w najbliższych dniach. Pan prezydent Duda mówił o wielkiej inwestycji Microsoftu. Wiemy, że jutro ogłosi kolejną inwestycję, bardzo dużą, jeszcze większą od Microsoftu, Google, to jest ponad 3 tysiące dobrze płatnych, bardzo perspektywicznych miejsc pracy w sektorze IT, nowoczesnych technologii - wyjaśnił, cytowany przez serwis niezalezna.pl.

Co prezydent Andrzej Duda "przywiezie" z USA? Może nowe samoloty

Bielan podkreślił też znaczenie relacji z USA w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i militarnego. Te dwie kwestie mogą zostać poruszone podczas spotkania prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem.

Podczas poprzedniej wizyty polski i amerykański przywódca doszli do porozumienia na temat tworzenia wojskowej bazy w Polsce. Fort Trump - jak określa się inwestycję w mediach - do tej pory jednak nie powstał, długo też nie słyszeliśmy o żadnych konkretach.

Dziś wiemy, że Amerykanie mogliby przerzucić do Polski część swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Według "Dziennika Gazety Prawnej" i Onetu dodatkowo do Polski ma trafić dowództwo V Korpusu US Army. Jak już informowaliśmy, bardziej prawdopodobne, że w Polsce zostanie zainstalowanie wysunięte stanowisko dowodzenia liczące ok. 200 osób.

Możliwe, że do Polski zostanie przeniesiony dywizjon myśliwski - oznaczałoby to, że w naszym kraju stacjonować będą nowe myśliwce F-16.

Czytaj też: Duda odwiedzi USA tuż przed wyborami. Amerykanista: Jest dla Trumpa łatwym partnerem. Tak jak rząd

Polska może też przejąć używany amerykański sprzęt: transportowce C-130 Herkules. Samoloty dostaniemy bezpłatnie, jednak po naszej stronie będzie ich remont i dostosowanie.

Tematów do rozmów pomiędzy polskim i amerykańskim prezydentem jest więcej - możliwe, że USA sprzeda nam technologię dotyczącą elektrowni atomowej.

Więcej o: