Rosjanie chcą wysłać dwóch turystów w kosmos. Jeden wyjdzie ze stacji. Start misji w 2023 roku

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos zadeklarowała, że wyśle dwóch turystów w kosmos. Obaj mają trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a jeden z nich będzie miał okazję odbyć spacer kosmiczny. Misja ma odbyć się 2023 roku.
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Rosjanie chcą po ponad dziesięcioletniej przerwie wrócić do kosmicznej turystyki. Ostatni taki lot (na pokład został wtedy zabrany kanadyjski milioner Guy Laliberté) odbył się w 2009 roku. Roscosmos zadeklarował właśnie, że kosmiczne wycieczki zostaną wkrótce wznowione. 

Roscosmos chce wznowić turystykę kosmiczną

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos ogłosiła właśnie podpisanie z amerykańską firmą Space Adventures Inc. umowy na przeprowadzenie krótkiej misji kosmicznej. Lot ma odbyć się w 2023 roku (nie podano dokładnej daty), a na pokład zostaną zabrane dwie osoby niebędące astronautami.

Rosjanie chcą przewieźć obu turystów do rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Co więcej, podczas trwania misji, jeden z turystów będzie miał okazję odbyć spacer kosmiczny w towarzystwie doświadczonego rosyjskiego kosmonauty przebywającego na ISS. Byłby to pierwszy taki spacer w historii.

Roscosmos już wcześniej współpracował z przedsiębiorstwem Space Adventures podczas misji turystów kosmicznych w latach 2001-2009. Teraz oba podmioty będą mogły wznowić partnerstwo. Jak twierdzi prezes Space Adventures cytowany przez The Verge, "prywatna osoba odbywająca spacer kosmiczny będzie ogromnym krokiem w stronę rozwoju kosmicznej turystyki".

Niestety szczegóły na temat zarówno samego lotu, jak i planowanego spaceru kosmicznego nie są znane. Co więcej, wydane właśnie oświadczenie jest sprzeczne z komunikatem z lutego 2019 roku, gdy Roscosmos ogłosił, że wraz ze Space Adventures wyśle w kosmos dwóch turystów, ale przed końcem 2021 roku. Prawdopodobnie przyszłoroczny lot nie dojdzie więc do skutku.

Ósmy i dziewiąty turysta w kosmosie

Do tej pory w kosmos poleciało jedynie sześciu turystów i jedna turystka - Anousheh Ansari, Amerykanka irańskiego pochodzenia (w 2006 roku). Jedyną osobą, która w celach turystycznych pojawiła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa razy (w 2007 i 2009 roku) był Charles Simonyi, Amerykanin węgierskiego pochodzenia.

Pierwszy kosmiczny turysta (Dennis Tito) odbył swą podróż w 2001 roku, a na pokładzie ISS spędził tydzień. Każdy z podróżników za odwiedziny na orbicie zapłacił od ok. 20 do 35 mln dolarów. Co ciekawe, żaden z nich nie był Rosjaninem.

Więcej o: