USA będą chciały sprzedać Polsce technologię budowy elektrowni atomowej. Czynnik ryzyka? Pogoda

Elektrownie atomowe mają uratować polski system energetyczny. Eksperci ostrzegają jednak, że do roku 2033, kiedy to ma zostać uruchomiony pierwszy blok jądrowy, polski system energetyczny może być narażony na inne ryzyko. Wywołuje je pogoda.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem poruszył m.in. kwestię współpracy obu krajów w zakresie energetyki. Z ustaleń mediów, które potwierdził minister Jacek Sasin, wynika, że w praktyce Stany Zjednoczone będą chciały sprzedać Polsce technologię budowy elektrowni atomowej.

Pierwszy blok jądrowy miałby zostać uruchomiony w 2033 roku. Do tego czasu polski system energetyczny może jednak być narażony na niewydolność - ostrzega "Rzeczpospolita".

Problemy odnotowały też inne elektrownie, łącznie na skutek problemów z pogodą w polskich sieciach zabrakło 4GW mocy - wyjaśnia dziennik.

Jedna solidna burza podniosła ceny prądu

Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały bowiem interweniować z powodu burzy, która na początku tygodnia przetoczyła się nad Elektrownią Bełchatów, największą w Europie, która wykorzystuje węgiel.

Zalanie wodą przesypowni węgla spowodowało przestój czterech bloków energetycznych. Systemy energetyczny zareagował błyskawicznie - w efekcie zalania Elektrowni Bełchatów i serii awarii w innych elektrowniach ceny energii elektrycznej 22 czerwca skokowo wzrosły do niemal 1300 złotych za MWh - informuje Wysokie Napięcie.

Sandra Apanasionek, rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zapewniła, że woda z zalanego pomieszczenia została niezwłocznie wypompowana. Portal przypomina jednak, że część bełchatowskiej elektrowni stanęła już dwukrotnie - w 1996 roku taśmociągi nawęglania strawił ogień wywołany niedostatecznym odpylaniem, a w 1983 roku, jeszcze podczas budowy, zniszczył go huraganowy wiatr.

Do 2033 roku z podobnymi sytuacjami - między innymi przez ocieplenie klimatu - pogoda może stać się sporym zagrożeniem dla systemu energetycznego. Na początku maja IMGW ostrzegał, że niektóre elektrownie, które wodę czerpią z rzek, mogą być zmuszone do przerw w działalności. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, że są w Polsce elektrownie, które wodą czerpią właśnie wprost z rzek.

Czytaj też: Niemcy mają sposób na elektrownie atomowe przy granicy

Gdy jednak eksperci obawiali się o problemy sektora wywołane suszą, kłopot sprawiła burza. To świadczy o tym, na jak nieprzewidywalne problemy musimy być przygotowani, zanim zostanie uruchomiony jakikolwiek jądrowy reaktor.

Zobacz wideo Nie tylko Wiedźmin 3 i CD Projekt. Polskie gry robią furorę na świecie [TOPtech]
Więcej o: