Starlink w piątek znów wzlecą na orbitę. Rakieta Falcon 9 weźmie ze sobą dwóch gości

Falcon 9 już po raz czwarty w ciągu trzech tygodni wyniesie na orbitę kolejne satelity Starlink. Start zaplanowano na piątek, 26 czerwca o 22:18 czasu polskiego. Na pokładzie rakiety znajdą się także dwa satelity firmy BlackSky.

W ostatnich miesiącach mocno przyśpieszyły misję Starlink. SpaceX już czwarty raz w ciągu czterech tygodni będzie wysyłał na orbitę kolejną partię niewielkich satelitów. Tym razem na pokładzie Falcon 9 znajdą się dwie dodatkowe satelity, które zostaną wyniesione we współpracy z firmą Black Sky.

Zobacz wideo Nowe, inne gwiezdne wojny? Rosja straci miliony, USA umocnią pozycję, a pomoże w tym Elon Musk [OKO NA ŚWIAT]

Falcon 9 startuje dzisiaj. Na orbitę wzleci 57 satelitów Starlink oraz dwa inne

Pierwotnie misja miała odbyć się w środę 24 czerwca. Przeniesiono ją jednak o dwa dni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misji Starlink-10 na pokładzie Falcon 9 zostanie wyniesiona na orbitę już dzisiaj, 26 czerwca o 22:18 czasu polskiego.

Na pokładzie znajdzie się 57 kolejnych satelitów, które zwiększą całkowitą liczbę tych urządzeń na orbicie do 595. Jak informuje portal Spacex.com.pl, nowe Starlinki będą miały osłony przeciwsłoneczne, które mają ograniczyć ilość odbijanego przez nie światła. To odpowiedź na apele naukowców i amatorów astronomii, którzy narzekali na to, że satelity SpaceX utrudniają obserwację nieboskłonu. 

Ponadto na pokładzie Falcon 9 znajdą się dwa satelity obserwacyjne firmy BlackSky. Przedsiębiorstwo realizuje program SmallSat, który zakłada stworzenie konstelacji 60 satelitów w ciągu trzech lat. Posłużą one do obserwacji i obrazowania Ziemi. 

SpaceX rozpoczyna testy satelitarnego internetu Starlink

Niedawno na stronie Starlink.com rozpoczęły się zapisy, które pozwalają uzyskać informacje na temat testów satelitarnego internetu od Elona Muska. Z informacji wynika, że pierwsze próby mają zacząć się jeszcze w tym roku. Więcej informacji na naszym portalu pod TYM adresem.

Więcej o: