Bon 500 plus na wakacje. Dla kogo? Na co? Do kiedy? Wszystko, co musisz wiedzieć o bonie turystycznym

Bon turystyczny na wakcje otrzyma każde dziecko, które dostaje 500 plus. Rządowy program - z założenia - ma na celu wsparcie polskiej gospodarki, w szczególności branży turystycznej, która ucierpała w wyniku pandemi. Jakie są zasady programu i kiedy będzie można otrzymac pieniadze? Jak złożyć wniosek? Na co nie można wydać pieniędzy z bonu turystycznego? Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o bonie 500 plus na wakacje.

Bon 500 plus na wakacje. Jakie są zasady programu?

Ustawa wprowadzająca bon turystyczny została przyjęta przez Sejm19 czerwca, po poprawkach Senatu wróciła do Sejmu, gdzie poprawki zostały odrzucone, następnie ustawa trafiła na biurko prezydenta i została podpisana. Rząd zakłada, że pierwsze bony trafią do polskich rodzin jeszcze w lipcu, 26 czerwca ruszyła rejestracja przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności bonem turystycznym. Jakie są zasady przyznawania bonu turystycznego?

 • bon o wartości 500 złotych będzie przysługiwał na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochody w rodzinie - podobnie, jak zasiłek wychowawczy 500 plus
 • bon będzie miała formę elektroniczną
 • nie będzie można go wymienić na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz środki wymiany
 • można będzie nim zapłacić za usługę hotelarską, kolonie, obozy lub inna formę wypoczynku dzieci
 • za pomocą bonu - osoba uprawniona - może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu
 • będzie on ważny do 31 marca 2022 roku
 • bony turystyczne będą do wykorzystania wyłącznie na terenie kraju.

Dla kogo bon na wakacje 500 plus?

Dla kogo przeznaczony jest Polski Bon Turystyczny?

 • bon będzie przysługiwać beneficjentom programu społecznego 500+, a także beneficjentom dodatków, czyli wszystkim tym osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy mają przyznane prawo do tych świadczeń lub dodatków oraz którym prawo to zostanie przyznane w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 r.
 • podwójny bon turystyczny przysługiwał będzie osobom wychowującym dzieci niepełnosprawne w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Jak można bowiem przeczytać w uzasadnieniu do ustawy:
Przyznanie rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych dodatkowego świadczenia w formie bonu w wysokości 500 zł jest formą realnego, efektywnego instytucjonalnego wsparcia – mechanizmem stwarzającym rzeczywistą możliwość uczestnictwa dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin w życiu społecznym poprzez ich udział w rekreacji i wypoczynku, przeciwdziałając w ten sposób ich społecznemu wykluczeniu
 • w przypadku gdy kwota świadczenia wychowawczego, przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko

Bon 500 plus na dziecko - jak skorzystać?

Aby skorzystać z bonu 500 plus na wakacyjny wypoczynek dziecka, nie trzeba składać specjalnego wniosku, procedura nie wymaga również wydania decyzji administracyjnej. Trzeba jedynie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Po pozytywnym przejściu weryfikacji dotyczącej przysługiwania bonu, zostanie on aktywowany i przesłany sms-em na numer telefonu komórkowego lub pod wskazany adres email.

Za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego będziemy mogli zapłacić za pobyt naszego dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystyczny czy na obozie, a lista miejsc, w których będzie można je wykorzystać będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Według zapewnień rządzących, aby wesprzeć zarówno turystów, jak i podmioty świadczące usługi turystyczne, powstanie - w tym celu - specjalna infolinia.

Wakacje 2020. Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Listę miejsc, w których będzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny, tworzy Polska Organizacja Turystyczna razem z ZUS-em. Zostanie ona udostępniona 1 sierpnia TUTAJ.

Na stronie znajdziemy wyszukiwarkę, która pozwoli sprawdzić, czy konkretne miejsce honoruje bon lub wyszukać, jakie przedsiębiorstwa robią to w danej miejscowości. W ciagu 2 dni do programuu zapisało się ponad 3000 podmiotów o charakterze turystycznym.  

Czy bon turystyczny można stracić?

Jak przypomniał "Fakt", ZUS będzie miała trzy lata na sprawdzenie orzeczenia pod kątem tego, czy wyższe świadczenie rzeczywiście się należało. W przypadku negatywnej decyzji, rodzice będą musieli zwrócić 1000 zł z odsetkami. Może to dotyczyć rodziców dzieci, które ukończyły 18 lat przed wejściem ustawy w życie (obowiązuje ona od 18 lipca). W sytuacji, gdy nie zwrócą niesłusznie pobranych pieniędzy, państwo może ściągnąć je z konta. 

Bon turystyczny. Na co nie będzie można wydać 500 plus na wakacje?

Jak czytamy w art. 5. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym:

 Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Czym są usługi hotelarskie? 

To wynajmowanie miejsc noclegowych, mieszkań, pokoi, ale także miejsc na ustawienie przyczep kempingowych bądź namiotów. Usługą hotelarską są również wszystkie usługi dostępne na obszarze danego miejsca. 

A co kryje się pod pojęciem imprez turystycznych? 

To połączenie co najmniej dwóch różnych usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży czy wakacji, czyli np wycieczka rowerowa lub wyjście do muzeum w ramach kolonii dla dzieci. 

I tu kończy się lista rzeczy, za które zapłacimy bonem. Za co zatem bonem turystycznym nie zapłacimy?

 • za paliwo podczas podróży na miejsce wakacji
 • za bilety kolejowe dla dziecka
 • za samodzielnie kupione lody czy bilety do muzeum (jeśli nie są w ramach zorganizowanych kolonii)
 • za nocleg rodzica lub opiekuna.

Wakacje 2020. Na co trzeba uważać w zwiazku z bonem turystycznym?

Jak informuje Komenda Główna Policji, bon turystyczny stał się inspiracją dla oszustów:

Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze "specjalnej oferty na voucher urlopowy", informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe cztery dni pobytu na wakacjach (rzekomo trzy dni są za darmo w ramach bonu)

- czytamy w komunikacie Policji.

Policja apeluje, by nie podawać nikomu loginu i hasła do konta bankowego czy danych logowania do Profilu Zaufanego. 

Zobacz wideo Czy bon turystyczny pomoże branży turystycznej?
Więcej o: