Australijska spółka grozi Polsce pozwem za utracone zyski. Chodzi o 10-12 miliardów złotych

Australijska spółka Praire Mining zapowiedziała złożenie pozwu przeciw Rzeczpospolitej Polskiej w związku z dyskryminującym traktowaniem, jakie miało ją spotkać w Polsce. 49 mln złotych na sfinansowanie postępowania arbitrażowego zapewnił spółce brytyjski Litigation Capital Management.

O sprawie pisze branżowy portal sharecast.com. Chodzi o projekty budowy nowych kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w południowo-wschodniej Polsce i Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku. 

Roszczenie odszkodowawcze Prairie Mining obejmuje m.in. utracone zyski zarówno z Kopalni Jan Karski, jak i Kopalni Dębieńsko, a także wartości dotychczasowych wydatków Prairie poniesionych na rzecz rozwoju projektów Jan Karski i Dębieńsko, powiększonych o odsetki oraz koszty. Roszczenie opiewa na 10-12 mld zł.

Zobacz wideo Łukasz Schreiber tłumaczy, dlaczego sprowadzamy węgiel z Rosji i Mozambiku

Polska naruszyła prawo 

- Choć głównym celem firmy zawsze był rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko do stanu operacyjnego, działania polskiego rządu uniemożliwiły firmie kontynuowanie rozwoju projektów i doprowadziły do wywłaszczenia zarówno kopalni Jan Karski, jak i Dębieńsko - powiedział cytowany przez ShareCast prezes Prairie Mining, Ben Stoikovich.

Prairie Mining będzie dochodziła roszczeń odszkodowawczych w związku ze sporem inwestycyjnym między spółką a polskim rządem, który powstał w wyniku działań wykonanych przez Polskę z - jak twierdzi firma - naruszeniem Traktatu Karty Energetycznej i dwustronnego traktatu inwestycyjnego Australia-Polska.

Polski rząd otrzymał zawiadomienie o sporze 6 lutego 2019 roku, lecz, jak podaje ShareCast, zignorował je. Praire Mining zwróciła się wówczas o formalne nawiązanie współpracy ze spółką w celu znalezienia polubownego rozwiązania kwestii rozwoju, budowy i funkcjonowania projektów Prairie Mining.

Prairie Mining i reprezentująca spółkę kancelaria Lalive przygotowują się do wszczęcia postępowania arbitrażowego w nadchodzących tygodniach.

Więcej o: