Nowy wiceminister uspokaja ws. finansów publicznych. Patkowski: deficyt będzie niższy

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, zapewnił, że kondycja gospodarki się poprawia. Wpływy do budżetu są większe niż przed rokiem, a dziura budżetowa po czerwcu jest mniejsza niż po maju.

Piotr Patkowski, jeden z najmłodszych urzędników w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego uspokaja w kwestii deficytu budżetowego. Wiceminister finansów, goszcząc na antenie Polsat News, zapewnił, że dziura w finansach państwa będzie mniejsza.

- Mieliśmy prawie 26 mld złotych na koniec maja, teraz będziemy mieli powyżej 17 mld złotych - stwierdził. Dodał, że deficyt po czerwcu zmniejszył się względem maja o ponad 8,8 mld zł.

Wiceminister finansów zapewnia, że stan finansów państwa się poprawia. To efekt rozmrożenia

Powrót przedsiębiorców i konsumentów do normalności najwyraźniej przynosi rezultaty. - W czerwcu widzimy miesiąc do miesiąca bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych - zapewnił Patkowski.

- Dochody budżetu państwa ogółem w okresie I-VI są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a w samym czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. r/r. - wyjaśnił wiceszef resortu finansów.

Piotr Patkowski z nowymi kompetencjami. Błyskawiczna kariera młodego eksperta

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że Piotr Patkowski obejmie bezpośredni nadzór nad Departamentem Polityki Makroekonomicznej. Wcześniej pieczę nad nim sprawował osobiście szef 28-letniego urzędnika - minister finansów Tadeusz Kościński.

Departament Polityki Makroekonomicznej zajmuje się opracowywaniem prognoz, na podstawie których rząd będzie realizował politykę fiskalną. Chodzi o takie analizy, które obejmują m.in. wielkości makroekonomiczne czy dochody budżetu państwa.

Piotr Patkowski na stanowisko wiceszefa finansów trafił w połowie kwietnia. Rozpoczął pracę jako Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Czytaj też: Senat bez informacji ws. budżetu. Wiceminister: Nie będziemy odpowiadać na każde "widzimisię" Grodzkiego

Patkowski wcześniej pracował m.in. w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Ma 28 lat i jest absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Zobacz wideo Czy widzowie wrócili do kin? Rozmowa z prezesem Heliosa [#BiznesWalczy]
Więcej o: