Wielka Brytania znosi obowiązek kwarantanny dla obywateli 59 państw. Na liście jest Polska

Wielka Brytania opublikowała listę państw, których obywatele mogą przekraczać brytyjską granicę bez odbycia obowiązkowej kwarantanny. Na liście 59 krajów znalazła się Polska.

Od 10 lipca mieszkańcy 59 krajów nie będą musieli przechodzić przez kwarantannę przy wjeździe do Wielkiej Brytanii. Wymóg 14 dniowej kwarantanny będzie jednak obowiązkowy, jeżeli wjeżdżający w ciągu ostatnich 14 dni przebywał w kraju spoza listy.

Zobacz wideo Czy widzowie wrócili do kin? Rozmowa z prezesem Heliosa [#BiznesWalczy]

Wielka Brytania rezygnuje z obowiązku kwarantanny dla obywateli 59 państw

Wielka Brytania zdecydowała się na rezygnację z obowiązkowej kwarantanny, która została wprowadzona na początku czerwca. Obowiązek izolacji zostanie jednak utrzymany w stosunku do Irlandii Północnej.

- Zamiast poddawać kwarantannie podróżujących z całego świata, przez izolację będą przechodziły tylko osoby z państw, gdzie wirus nie jest pod kontrolą - powiedział na konferencji prasowej Boris Johnson.

Na liście znalazły się 23 europejskie państwa (w tym 17 państw Unii Europejskiej). Restrykcje zniesiono również w stosunku do obywateli Polski, którzy stanowią liczną mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii. Wielkimi nieobecnymi są takie państwa jak USA, Chiny, Szwecja i Portugalia, gdzie zniesiono obowiązek kwarantanny tylko w stosunku do Azorów i Madery.

Decyzja brytyjskiego rządu wywołała oburzenie w Portugalii

- To przecież absurd. Wielka Brytania ma siedem razy więcej przypadków zakażeń CoViD-19 niż Portugalia. To nie jest sposób w jaki traktuje się sojuszników i przyjaciół - powiedział BBC minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva.

Do sytuacji odniósł się również Premier Portugalii Antonio Costa, który na Twitterze opublikował grafikę porównującą ilość zachorowań w Wielkiej Brytanii i popularnym turystycznie regionie Portugalii, Algarve. - Które z tych miejsc jest bezpieczniejsze? Jesteście mile widziani, aby spędzić swoje wakacje w Algarve - napisał Costa.

Wielka Brytania. Lista 59 krajów, których obywatele nie muszą przechodzić przez kwarantannę

Na brytyjskiej liście znalazły się następujące państwa: Andora, Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Litwa, Liechtenstein, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, San Marino, Węgry, Wyspy Owcze, Watykan. Australia, Nowa Zelandia, Hongkong, Korea, Japonia, Makau, Tajwan, Turcja, Wietnam, Antigua i Barbuda, Aruba, Grenada, Réunion, Gwadelupa, Bahamy, Barbados, Seszele, Bonaire, Sint Eustatius i Saba, Jamajka, St. Barthélemy, Curacao, St Kitts i Nevis, St Lucia, St Pierre i Miquelon, Dominica, Trynidad i Tobago, Fidżi, Mauritius, Francuska Polinezja, Nowa Kaledonia.

Więcej o: