Moody's krytycznie wobec Polski. Wybór Dudy może odbić się na ratingu

Jedna z trzech największych agencji ratingowych świata zabrała głos w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce. Zwycięstwo Andrzeja Dudy może oznaczać obniżenie ratingu kredytowego.

Osłabianie instytucji publicznych w Polsce może być kontynuowane po wyborach prezydenckich, co byłoby czynnikiem negatywnym dla ratingu suwerennego, uważa Moody's Investors Service.

"Po reelekcji Andrzej Duda będzie prawdopodobnie dalej kontynuował plan reform, który osłabia siłę instytucjonalną, przedłuża spory Polski z UE oraz stanowi ryzyko dla konkurencyjności" - napisano w raporcie opublikowanym przez agencję ratingową.

Zobacz wideo Czy druga kadencja Andrzeja Dudy będzie inna?

W ratingu Moody's ocena Polski to A2 (6. wynik w 21-stopniowej skali). Jest oczko wyżej niż w innych agencjach. W hierarchii S&P i Fitch nasza ocena to "A-" (siódma ocena na nieco ponad dwadzieścia).

S&P: PKB Polski spadnie o 4 proc. w 2020 roku

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, agencja S&P zrewidowała na początku maja swoje prognozy dotyczące PKB Polski na 2020 rok. Spadek PKB ma być dwukrotnie większy, niż przewidywały szacunki sprzed miesiąca i może wynieść 4 proc. Nieznacznie, ale na lepsze zmieniła się natomiast prognoza na rok 2021, kiedy to nasz produkt krajowy brutto ma wzrosnąć o około 5 proc. Bez zmian pozostają prognozy na 2022 rok. Niestety agencja S&P nie podała uzasadnienia swoich prognoz, informuje Forsal.

Nowe szacunki nie zmieniają długoterminowego ratingu kredytowego zadłużenia dla Polski w walucie obcej, na poziomie A- (to siódma ocena - licząc od najwyższej - z dwudziestu dwóch). Tę ocenę uzyskaliśmy w październiku 2018 roku, po niemal trzyletniej przerwie, gdy w styczniu 2016 roku obniżono nasz rating. Analitycy szacują, że obecnie jest on stabilny i nie powinien się zmienić w najbliższym czasie.  

Więcej o: