Idea Bank będzie musiał wypłacić klientom rekompensaty. Zapadła decyzja UOKiK
UOKiK: kary i rekompensaty w sporze banku z klientami
Decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Idea Banku okazały się być korzystne dla klientów, którzy weszli w spór z bankiem. Dotyczył on oskarżeń o naruszenia praw konsumentów przy oferowaniu produktów finansowych. Nie była to już pierwsza interwencja UOKiK wobec Idea Banku. Na początku roku nakazano mu zwrócenie klientom pieniędzy w związku z naruszeniem zbiorowych interesów klientów przy oferowaniu obligacji spółki GetBack. Jak wtedy argumentował to prezes UOKiK Tomasz Chróstny:
Idea Bank proponował swoim klientom produkty wysokiego ryzyka, które w żaden sposób nie odpowiadały ich potrzebom. Niedozwoloną praktykę misselingu potwierdził zebrany materiał dowodowy, w tym setki skarg konsumentów. Obligacje korporacyjne były oferowane nawet tym klientom, którzy nigdy nie mieli do czynienia z produktami inwestycyjnymi i nie byli nimi zainteresowani, a swoje oszczędności trzymali na lokatach bankowych. Działanie jest tym bardziej naganne, że poszkodowanymi są również osoby starsze
Na stronie UOKiK pojawiła się informacja, że jej prezes wydał cztery kolejne decyzje dotyczące Idea Banku. W trzech spośród nich naruszono naruszenie praw konsumentów, w czwartej zaś ''stosowanie przez spółkę postanowień niedozwolonych w umowach bankowych w zakresie klauzul modyfikacyjnych''. Pojawiły się również stosowne kary i nakaz wypłacenia rekompensat.
Zobacz też: UOKiK: Idea Bank ma wypłacić rekompensaty klientom poszkodowanym przez GetBack. Jest odpowiedź banku
38 tys. złotych rekompensaty dla klientów i 17,2 miliona złotych kary dla banku
Ostatnie decyzje UOKiK wobec Idea Banku sprowadzają się do nakazów:
- wypłaty klientom po 38 tys. złotych tytułem rekompensaty
- zapłacenia kary w wysokości 17,2 miliona złotych
Urząd ujął się za konsumentami mając na uwadze, że były im oferowane produkty finansowe z naruszeniem praw konsumenta. Chodziło przede wszystkim o zawieranie w umowach niedozwolonych klauzul.
Decyzja UOKiK: czego dotyczyła?
Decyzja UOKiK w szczegółach dotyczyła między innymi naruszenia praw konsumentów wówczas, gdy oferowano im złożone produkty finansowe. W grę wchodziły chociażby:
- certyfikaty inwestycyjne
- lokaty strukturyzowane
- ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi
Jak znowu skomentował sytuację szef UOKiK Tomasz Chróstny:
Bank przekazywał klientom nieprawdziwe informacje m.in. o ryzyku i zyskach, a także stosował misselling. Oferowanie produktów wysokiego ryzyka osobom, które preferują bezpieczne inwestycje, a także wprowadzanie ich w błąd i zatajanie ważnych informacji jest absolutnie niedopuszczalne
Rekompensaty dla konsumentów, którzy certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq
Rekompensaty dla klientów będą wynosiły po 38 tysięcy złotych. Wypłacone mają być tym spośród nich, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq. Szacuje się, że łącznie Idea Bank będzie musiał zapłacić kilkanaście milionów złotych.
Biuro prasowe Idea Banku odniosło się do decyzji UOKiK. W oświadczeniu czytamy, że instytucja rozważa odwołanie się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do czego ma prawo. Ostateczne decyzje mają być podane do mediów po zapoznaniu się ze szczegółowymi uzasadnieniami dostarczonymi Idea Bankowi przez UOKiK.
-
Podatek od wynajmu. Kto musi płacić za to, że wynajmuje lokal mieszkalny innym?
-
Lidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"
-
Kursy walut 19.04. Złoty traci, funt mocno w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka]
-
Majówki nie będzie? Miejsc w hotelach mało, a goście już wystawiają opinie. "Dodano 19 kwietnia"
-
NASA dokonała "niemożliwego". Helikopter Ingenuity po raz pierwszy poleciał na Marsie. Historyczna chwila
- Przyszłe szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne? "Nie ma możliwości, by państwo płaciło"
- Grecja znosi kwarantannę dla mieszkańców Unii Europejskiej i pięciu innych krajów
- Włochy. Senatorowie chcą karać producentów za "pompowanie" lodów. "Klienci płacą za powietrze"
- Majówka. Polacy raczej zostaną w domach, ale już planują wyjazdy na wakacje [SONDAŻ]
- Pierwszy film na życzenie w Polsce udostępniono 15 lat temu. YouTube wtedy dopiero raczkował