Giganci technologiczni niespecjalnie ucierpieli z powodu kryzysu, jaki wywołała koronawirus. Można było się spodziewać, że część firm zanotuje najlepsze okresy w swojej historii, dzięki przejściu na pracę zdalną, która wymusiła konieczność korzystania z narzędzi, które ją umożliwiają. Microsoft Teams to jedna z tych aplikacji, które zyskały na popularności. Model pracy może zmienić się na stałe, więc gigant z Redmond postanowił przekierować część swoich zasobów i pracowników do prac nad rozwojem popularnych "Teamsów". Ponadto wzrosła popularność gier wideo, gdzie Microsoft jako właściciel Xboxa jest jednym z największych potentatów. Założenia dot. zwiększonych zysków, właśnie zostały zweryfikowane dzięki opublikowanym wynikom finansowym Microsoftu za drugi kwartał bieżącego roku (będący czwartym kwartałem roku fiskalnego).
W drugim kwartale bieżącego roku, który przypada na szczyt epidemii, Microsoft zanotował 38 mld dolarów dochodu. Jak informuje branżowy portal Venture Beat, to aż 15 proc. więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Największy wzrost firma zanotowała w segmencie gier wideo, gdzie przychody zwiększyły się aż o 65 proc. To m.in. zasługa wzrostu sprzedaży Xboxa o 49 proc. Sprzedano także więcej o 28 proc. więcej urządzeń z linii Surface. Przychody te Microsoft zakwalifikował do grupy More Personal Computing, w której zmieściły się jeszcze zwiększone o 9 proc. przychody z produktów komercyjnych, także związanych z chmurą. Nieco spadły jednak przychody z Windows Pro, lecz jedynie o 4 proc. Oprócz tego spadły jeszcze przychody z wyszukiwarki, o 18 proc. Łącznie przychody wzrosły w tej grupie o 15 proc. co dało 12,9 mld dol. zysku.
Druga grupa to Productivity and Business Process z 6 proc. wzrostem i 11,8 mld zysku. Najwięcej przyniósł Office 365 ze wzrostem o 19 proc. Mowa o wersjach w chmurze, ponieważ standardowe wersja zaliczyły spadek zysków o 34 proc. Łącznie Office i chmura przyniosły 6 proc. wzrostu przychodów. W grupie tej znalazły się jeszcze zwiększone przychody z LinkedIn (10 proc.) oraz produktów Dynamics (o 13 proc.).
Ostatnia grupa to Intelligent Cloud, gdzie skok przychodów wyniósł 17 proc. i dał 13,4 mld dol. Za to w największej mierze odpowiadały zyski z Azure większe o 47 proc. Usługi serwerowe to 19 proc. wzrostu, a dział Enterprise Mobility 26 proc.