Microsoftu kryzys się nie ima. Dochody za drugi kwartał to 38 mld dol., 15 proc. więcej niż rok temu

Microsoft przedstawił stan swoich finansów za drugi kwartał bieżącego roku (czwarty kwartał roku fiskalnego). Firma zaliczyła 15 proc. wzrostu względem analogicznego okresu przed rokiem. Gigant zanotował aż 38 mld dol. dochodu.

Giganci technologiczni niespecjalnie ucierpieli z powodu kryzysu, jaki wywołała koronawirus. Można było się spodziewać, że część firm zanotuje najlepsze okresy w swojej historii, dzięki przejściu na pracę zdalną, która wymusiła konieczność korzystania z narzędzi, które ją umożliwiają. Microsoft Teams to jedna z tych aplikacji, które zyskały na popularności. Model pracy może zmienić się na stałe, więc gigant z Redmond postanowił przekierować część swoich zasobów i pracowników do prac nad rozwojem popularnych "Teamsów". Ponadto wzrosła popularność gier wideo, gdzie Microsoft jako właściciel Xboxa jest jednym z największych potentatów. Założenia dot. zwiększonych zysków, właśnie zostały zweryfikowane dzięki opublikowanym wynikom finansowym Microsoftu za drugi kwartał bieżącego roku (będący czwartym kwartałem roku fiskalnego).

Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

Microsoft podał wyniki za drugi kwartał. 38 mld dol. dochodu

W drugim kwartale bieżącego roku, który przypada na szczyt epidemii, Microsoft zanotował 38 mld dolarów dochodu. Jak informuje branżowy portal Venture Beat, to aż 15 proc. więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Największy wzrost firma zanotowała w segmencie gier wideo, gdzie przychody zwiększyły się aż o 65 proc. To m.in. zasługa wzrostu sprzedaży Xboxa o 49 proc. Sprzedano także więcej o 28 proc. więcej urządzeń z linii Surface. Przychody te Microsoft zakwalifikował do grupy More Personal Computing, w której zmieściły się jeszcze zwiększone  o 9 proc. przychody z produktów komercyjnych, także związanych z chmurą. Nieco spadły jednak przychody z Windows Pro, lecz jedynie o 4 proc. Oprócz tego spadły jeszcze przychody z wyszukiwarki, o 18 proc. Łącznie przychody wzrosły w tej grupie o 15 proc. co dało 12,9 mld dol. zysku.

Druga grupa to Productivity and Business Process z 6 proc. wzrostem i 11,8 mld zysku. Najwięcej przyniósł Office 365 ze wzrostem o 19 proc. Mowa o wersjach w chmurze, ponieważ standardowe wersja zaliczyły spadek zysków o 34 proc. Łącznie Office i chmura przyniosły 6 proc. wzrostu przychodów. W grupie tej znalazły się jeszcze zwiększone przychody z LinkedIn (10 proc.) oraz produktów Dynamics (o 13 proc.).

Ostatnia grupa to Intelligent Cloud, gdzie skok przychodów wyniósł 17 proc. i dał 13,4 mld dol. Za to w największej mierze odpowiadały zyski z Azure większe o 47 proc. Usługi serwerowe to 19 proc. wzrostu, a dział Enterprise Mobility 26 proc. 

Więcej o: