Praca za granicą. Polacy częściej decydują się na wyjazd. Zmusza ich do tego kryzys wywołany pandemią
W Polsce rośnie bezrobocie, co jest oczywistym skutkiem kryzysu wywołanego przez pandemię. Według najnowszych danych GUS-u stopa bezrobocia w Polsce skoczyła do 6,1 proc., a bez zatrudnienia pozostaje ponad milion osób. Dotyczy to osób z różnych branż, o czym świadczy, chociażby poszukiwanie pracy na LinkedIn przez byłego premiera, Kazimierza Marcinkiewicza. Kryzys dotknął Polaków, co jest widoczne także w agencjach pracy.
Praca za granicą wybierana coraz częściej
Z raportu Otto Work Force przeprowadzonego na 500 respondentach, wynika, że Polacy chcą wyjeżdżać do pracy za granicę chętniej niż w zeszłym roku.
Zainteresowanie Polaków wyjazdami do pracy do Holandii i Niemiec widocznie wzrasta. Szacujemy, że chętnych do pracy sezonowej za granicą jest niemal o 30% więcej niż w poprzednim roku. Wynika to przede wszystkim ze stagnacji gospodarczej i trudnej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Holandia także walczy teraz ze skutkami koronawirusa, ale wpływ pandemii na rynek pracy jest znacznie mniejszy niż w Polsce
- mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director w OTTO Work Force.
Aż 92 proc. badanych, którzy wstępnie odpowiedzieli na oferty pracy przesłane przez tę firmę, było zdecydowanych na wyjazd zagranicę. Wśród tych osób 69 proc. chce zrobić to jak najszybciej. Jednym z powodów są skutki kryzysu, który odczuwają. 54 proc. respondentów odpowiedziało, że powodem jest utrata zatrudnienia lub czasowe zamknięcie zakładu pracy. Z kolei 29 proc. zadeklarowało, że taki ruch wymusiły obniżki płacy.
Pracowników z Polski motywuje do wyjazdu do pracy za granicę przede wszystkim poziom wynagrodzenia, które jest ok. 3 razy wyższy niż w Polsce. Jego atrakcyjność podnosi także stosunkowo wysoki kurs Euro, który rósł w czasie pandemii. [...] Czynnikiem, który ułatwia wyjazd i cały proces zatrudnienia jest bez wątpienia brak kwarantanny w Holandii. Dzięki temu pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę i nie muszą dysponować dodatkowymi środkami na utrzymanie, które byłyby niezbędne w przypadku dwutygodniowej izolacji
- dodaje Liniewicz. Na taki sam trend dotyczący pracy za granicą wskazywały wcześniej badania, które przeprowadził OLX.
-
Nocne zmiany w programie szczepień. Sprawdzisz online, czy możesz się zarejestrować. Bez logowania
-
Rząd przerwał budowę elektrowni w Ostrołęce, Sasin wskazał winnego. Tym razem nie Tuska
-
Kędzierski: Będzie, jak było, tyle że bardziej. Z pandemią Polska przegrała
-
Przedszkola i żłobki zamknięte na dłużej? Nieoficjalnie: Rząd wysłał sygnał
-
Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO
- Sanepid zamyka lokale działające w pandemii na nowej podstawie prawnej. Już nie rozporządzenie
- Szczepienie w zakładach pracy. Gowin: Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja
- Belka: Waloryzacja 500 plus skończy się krwistą inflacją. W polskiej gospodarce jest daleko od "okej"
- Niemiecka prasa znów o "małym cudzie" w polskiej gospodarce. "Polska radzi sobie nadzwyczaj dobrze"
- A jednak rewolucja. Podatkowa. Wiceminister: Zależy nam, by osoby najmniej zarabiające płaciły najmniej