Koronawirus. Łukasz Szumowski: Policja i służby sanitarne zaczynają kontrole w sklepach

Epidemia koronawirusa w Polsce nie mija. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie zachorowań na COVID-19. Szef resortu nie wykluczył, że wkrótce konieczna będzie rejestracja wesel. Przypomniał też o obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepach. Zapowiedział kontrole policji.

Łukasz Szumowski na antenie Polskiego Radia odniósł się do kwestii zwiększonej liczby przypadków zachorowań na COVID-19, którą odnotowuje się w Polsce od kilku dni. Szef resortu wyjaśnił też, czy sposób, w jaki rozprzestrzenia się koronawirus, jest dla mieszkańców naszego kraju groźny.

Łukasz Szumowski: Policja i służby sanitarne w sklepach

Minister zdrowia podczas rozmowy w radiu przypomniał, że obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

- Zaczynamy w tym tygodniu kontrole w sklepach wykonywane przez policję i służby sanitarne - ostrzegł. Przypomniał też, że wśród środków ochrony, które można stosować, są m.in. przyłbice.

Szumowski stwierdził, że wzrost przypadków infekcji koronawirusem to zarówno efekt rozluźnienia restrykcji jak i pojawienia się ognisk będących efektem spotkań rodzinnych, w tym wesel. Ogniska zachorowań występują też w kopalniach i innych zakładach pracy.

- Na szczęście poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest jeszcze w Polsce wysoki, ale wszystko zależy od tego, czy będziemy zachowywać się rozsądnie, tj. przestrzegać wskazań profilaktycznych - powiedział minister.

Szumowski rozważa możliwość rejestracji wesel i nie tylko

Minister zdrowia nie wykluczył, że wzrost przypadków infekcji groźnym wirusem wymusi konieczność wprowadzania nowych rozwiązań. Wśród możliwych do wprowadzenia restrykcji wymienił rejestrację wesel i innych dużych spotkań.

Szumowski zapowiedział, że obecna liczba 150 weselników powinna być utrzymana, i spotkania w większym, liczącym kilkaset osób gronie, nie powinny być dopuszczalne.

Rekord zakażeń w Polsce. Rośnie liczba przypadków, epidemiolodzy alarmują

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba zakażeń koronawirusem wynosi 657. Był to najwyższy dzienny rezultat od wybuchu epidemii do soboty, kiedy to rekord znów został pobity - wyniósł 658.

Czytaj też: 500 plus wypłacane jak bon turystyczny? "Nie idźmy tą drogą!" Szydło komentuje słowa Emilewicz

Epidemiolodzy alarmują, że sytuacja wymyka się spod kontroli, a rząd nie zapowiada przywrócenia obostrzeń dotyczących wesel. - To się skończy katastrofą - powiedział prof. Krzysztof Simon, specjalista od chorób zakaźnych.

Zobacz wideo Polska w ogonie Europy pod względem leczenia alergii – z 12 mln osób chorych odczula się tylko 20 proc. Brak leczenia zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19
Więcej o: