Dobra informacja dla pracowników i pracodawców. Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy

Stojąca na czele ministerstwa pracy Marlena Maląg zapowiedziała, że w kodeksie pracy zostanie uwzględniona praca zdalna. Regulacja ta jest wyczekiwana od dawna zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce spowodowała, że mnóstwo aspektów codziennego życia musiało zostać przeniesionych do sieci. Zdalnie organizowane są np. wydarzenia kulturalne czy biznesowe, zajęcia szkolne dla dzieci czy w niektórych przypadkach praca zawodowa. Niebawem ostatni z tych aspektów może doczekać się formalnego uregulowania w przepisach prawnych - informuje portal www.benchmark.pl.

Praca zdalna zyskuje na znaczeniu

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że "rząd musi bardzo poważne podejść do sytuacji, która będzie mieć miejsce w Polsce po 7 września" -  podaje PAP. Chodzi o fakt, iż będzie to ostatni dzień, w którym obowiązywać będą zapisy tarczy antykryzysowej. Aktualnie pozwala ona wykonywać obowiązki zawodowe w domu.

Maląg zauważyła, że jeżeli nawet nie dojdzie do kolejnego "rozdziału" zamrażania gospodarki, praca zdalna w dalszym ciągu będzie atrakcyjną formą wykonywania obowiązków zawodowych zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Korzyści dla obu stron w związku z taką formą aktywności zawodowej są możliwe dzięki możliwościom, jakie w dzisiejszych czasach daje internet. Pracownicy mają dzięki temu zapewnioną większą elastyczność, natomiast pracodawcy mogą ograniczyć koszty związane między innymi z wynajmowaniem biura. Bardziej konkretne ujęcie zagadnienia pracy zdalnej w kodeksie pracy, pozwoli wprowadzić przewidywalne warunki jej wykonywania.

Plany regulacji pracy zdalnej. Na świeczniku koszty czy bezpieczeństwo danych

Jedną z kwestii, które mają być regulowane w ramach przepisów dotyczących pracy zdalnej, będą jej koszty. Ocenie musi zostać poddana relacja wydatków pracownika na przykład za prąd, który wykorzystuje w ramach wykonywania obowiązków zawodowych z oszczędnościami z tytułu braku konieczności dojazdu do siedziby firmy.

Regulacje mają dotyczyć także wielu innych aspektów. Pod uwagę brane są takie, jak określenie sposobów systemowego wdrażania pracy zdalnej, częstotliwość i miejsce wykonywania pracy czy też bezpieczeństwo przetwarzania danych firmowych.

Pierwszym krokiem w celu uregulowania pracy zdalnej w kodeksie pracy jest zdefiniowanie tej formy wykonywania obowiązków zawodowych. Obecnie używanym określeniem jest jedynie "telepraca", do której należy się odnieść lub wskazać różnicę pomiędzy oboma tymi formami pracy.

Zobacz wideo Kapsuła SpaceX wylądowała! Astronauci wrócili na Ziemię z historycznej misji
Więcej o: