Gates sceptycznie o zakupie TikToka przez Microsoft: Eliminacja przez Trumpa jedynego konkurenta jest dziwaczna

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, jest krytyczny wobec zakupu TikToka przez swoją firmę. Miliarder, pełniący obecnie rolę doradcy, twierdzi, że transakcja może okazać się "zatrutym kielichem".

Po tym, gdy Donald Trump uchwalił prawo zakazujące działalności TikToka na terenie USA, trwają rozmowy na temat przejęcia aplikacji przez amerykańskie firmy. W wyścigu o wykup TikToka prym wiedzie Microsoft. Jednak Bill Gates nie jest przekonany co do najnowszego posunięcia swojej firmy.

TikTok musi być sprzedany do 15 września. Wartość transakcji może wynieść nawet 50 miliardów dolarów

W czwartek (7.08) Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które zakazuje działalności aplikacji TikTok i WeChat na terenie USA. Przepisy staną się skuteczne w ciągu 45 dni, jeśli aplikacje nie zostaną wykupione od chińskich właścicieli.

W wyścigu po zakup TikToka na prowadzenie wysunął się Microsoft. Rozmowy pomiędzy gigantem komputerowego oprogramowania i chińską spółką, ByteDance, już trwają. Ostatecznym terminem na zakup TikToka jest 15 września. Wówczas, działanie aplikacji na terenie USA stanie się nielegalne.

Jak informuje CNN, wartość transakcji pomiędzy Microsoftem i ByteDance może wynieść nawet 50 miliardów dolarów. Firma, założona przez Billa Gates’a i Paula Allena, zyskałaby kontrolę nad działalnością aplikacji w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Gates o zakupie TikToka przez Microsoft: To zatruty kielich

Bill Gates, który obecnie pełni rolę doradcy technologicznego Microsoftu, udzielił wywiadu portalowi Wired. Miliarder nie wykazał entuzjazmu potencjalnym zakupem swojej firmy.

Gates zwraca uwagę, że zakup TikToka jest bardzo ryzykownym posunięciem. - Kto wie, co stanie się z tą umową (…) Bycie gigantem w mediach społecznościowych to nie jest nic prostego - dodaje. Gates twierdzi, że zakup TikToka może okazać się dla firmy "zatrutym kielich". Według miliardera, transakcja może okazać się korzystna w krótkim terminie, ale na dłuższą metę może sprawić wiele problemów.

Założyciel Microsoftu boi się, że wykup TikToka doprowadzi również do ograniczenia konkurencji na rynku mediów społecznościowych. - Myślę, że większa konkurencja jest dobrą rzeczą. Eliminacja przez Trumpa jedynego konkurenta jest naprawdę dziwaczna - powiedział Bill Gates.

Zobacz wideo W Polsce pojawił się pierwszy tzw. twardy dyskont
Więcej o: