Dodatki motywacyjne dla policjantów w Senacie. Według rządowej ustawy nawet 2,5 tys. zł miesięcznie

Policjanci, a także przedstawiciele wielu innych służb mundurowych, mogą zacząć otrzymywać specjalne dodatki motywacyjne. Chodzi o funkcjonariuszy, którzy przepracowali 25 lub więcej lat. Ustawa przygotowana przez rząd zakłada, by było to nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

W środę Senat zajmie się kilkoma ustawami. Wśród nich znajduje się rządowy projekt dotyczący wsparcia służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

Rząd chce dodatków dla policjantów. Nawet 2500 zł miesięcznie

Przepisy wprowadzają specjalne dodatki motywacyjne w wysokości 1,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie dla funkcjonariuszy, którzy po 25 latach pracy zdecydują się pozostać w służbie zamiast przejść na emeryturę. Po przeszło 28 latach służby dodatek wzrośnie do 2,5 tysiąca złotych. Ustawa to efekt porozumienia pomiędzy resortem administracji a mundurowymi zawartego po fali protestów z listopada 2018 roku.

Zobacz wideo Paweł Borys, szef PFR, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem: W trzecim kwartale powinno nastąpić odbicie PKB

Funkcjonariusze z prawem do wcześniejszej emerytury

Dlaczego resort chce zatrzymać mundurowych? Bo rocznie 5 tys. z nich korzysta z prawa do wcześniejszej emerytury - wystarczy kryterium 25 lat służby. Policjanci często jednak nie rezygnują z aktywności zawodowej, a wciąż dorabiają na przykład w firmach ochroniarskich. 

Tymczasem w polskiej policji brakuje kilku tysięcy funkcjonariuszy, i taki poziom wakatów utrzymuje się od lat. Na braki kadrowe skarżą się też przedstawiciele innych służb.

Czytaj też: Senat bez informacji ws. budżetu. Wiceminister: Nie będziemy odpowiadać na każde "widzimisię" Grodzkiego

Wśród służb objętych nowymi przepisami znajdzie się nie tylko policja, ale i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, CBA, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna, a także Służba Celno-Skarbowa.

Nie tylko dodatki, ale i podwyżki

Na mocy porozumienia, jakie przedstawiciele związku zawodowego policjantów zawarli z resortem administracji, przewidziano również podwyżki. Ich przeciętna miesięczna wysokość wyniosła 655 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną) od początku 2019 r., oraz kolejne 500 zł brutto od początku 2020 r.

Więcej o: