Mieszkanie bez kredytu i 10 proc. wpłaty. Emilewicz: Dla tych, którzy nie chcą być niewolnikami

Jadwiga Emilewicz zapowiada zmiany na rynku nieruchomości. Resort rozwoju chce pobudzić budownictwo społeczne i umożliwić uzyskanie mieszkania bez konieczności sięgania po kredyt. Pomysłów na pobudzenie branży jest więcej.

Jadwiga Emilewicz, wicepremierka, ministra rozwoju, ogłosiła plany rządu dotyczące rynku nieruchomości. Program Mieszkanie Plus ma działać na innych zasadach - znacznie bardziej atrakcyjnych dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu.

Mieszkanie bez kredytu. Rząd ma pomysł na rewolucję

Rząd ma nowy pomysł na pobudzenie budownictwa. Będzie wspierał społeczne inicjatywy mieszkaniowe - SIM-y. Samorządy uzyskają możliwość dofinansowania w wysokości 35 proc. na budowę mieszkań na wynajem. Osoby, które wpłacą do 10 proc. wartości mieszkania, zyskają prawo do wykupu własności lokalu po 25 latach - wyjaśniła Emilewicz w rozmowie z portalem money.pl.

Zobacz wideo Mieszkanie dobrą inwestycją w czasie kryzysu? „Kredytobiorcy odczuwają teraz realne oszczędności”

- Nie chcielibyśmy osłabiać tempa budownictwa komercyjnego, tylko dołożyć do tego silnik budownictwa społecznego, czyli tych osób, które nie chcą być niewolnikami kredytów, z którymi za chwilę mogą mieć kłopoty - wyjaśniła. Uzupełniła, że chodzi o problemy ze spłatą kredytów.

Kooperatywy, społeczne i gminne agencje najmu. Więcej pomysłów na pobudzenie rynku nieruchomości

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe to niejedyny pomysł rządu na pobudzenie budownictwa społecznego. W ramach pakietu mieszkaniowego będą mogły też powstawać Społeczne Agencje Najmu. SAM-y będą oferować lokale na wynajem w cenie niższej, niż w przypadku agencji komercyjnych. Nowe organizacje będą mogły powoływać do życia zarówno gminy, jak i organizacje społeczne, na przykład fundacje.

Czytaj też: Ceny mieszkań w czasie pandemii. Jest nowy raport. Co dalej? "Ochrona się już kończy"

Nie tylko budowanie mieszkań na wynajem ma być tańsze i łatwiejsze. Kolejne przepisy umożliwią tworzenie tzw. kooperatyw mieszkaniowych. Grupa osób - co najmniej trzech - będzie mogła wybudować nieruchomość wspólnie, tworząc podmiot prawny i występując np. w przetargu na ziemię oferowaną przez gminę.

Więcej o: