Sklepy internetowe rosną jak grzyby po deszczu w czasie pandemii. 5,5 tys. nowych e-sklepów

Polacy coraz chętniej kupują w sieci. Trend ten zwiększyła jeszcze bardziej pandemia. Już ponad 70 proc. internautów robi zakupy przez internet. W pierwszym półroczu otworzyło się 5,5 tys. nowych sklepów.

Zakupy w internecie od lat stają się coraz bardziej popularne, także w Polsce. Świadczy o tym, chociażby sukces Allegro, które jest w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych serwisów sprzedażowych na świecie. Firma może niedługo wejść na giełdę. Jeśli się na to zdecyduje, zrobi to w spektakularny sposób, stając się najlepiej wycenianą spółką na GPW. Popularność Allegro jest efektem rosnącego zainteresowania zakupami on-line, co ma odzwierciedlenie w liczbie nowych sklepów internetowych. 

5,5 tys. nowych e-sklepów

Z danych Bisnode Polska, które zebrało je dla "Rzeczpospolitej", wynika, że w pierwszym półroczu zarejestrowano 5,5 tys. nowych sklepów, a 2 tys. wyrejestrowano. To ogromny przypływ nowych e-sklepów, których przybyło na polskim rynki 3,4 tys. Ich liczba od 2013 roku podwoiła się i wynosi obecnie 42,1 tys. 

Przybywa także sprzedawców na platformach handlowych. W okresie marzec-czerwiec na Allegro nowy sprzedawca pojawiał się średnio co pięć minut. Z kolei Shopper zarejestrował przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku 2 tys. nowych sklepów. To o 45 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rynek sprzedaży internetowej w Polsce nie rósł dotąd tak dynamicznie. Organizacja eCommerce Europe oraz firma RetailX prognozują, że w 2020 roku będzie warty 15 mld euro, co oznacza wzrost o 30 proc. W ciągu pięciu ostatnich lat wzrost wyniósł 145 proc. E-handel w tym roku ma stanowić 3 proc. PKB Polski. 

Zobacz wideo Jak w łatwy sposób zrobić zakupy przez internet? [WIDEO]

Zakupy w internecie robi 72 proc. jego użytkowników

Aż o 15 punktów procentowych wzrósł współczynnik internautów robiących zakupy w sieci, wynika z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej, podaje "Rz". W samym maju 2020 roku, gdy gospodarka dopiero zaczynała być odmrażana, konsumenci wydali na zakupy przez internet 78 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rynek poszerza także zakres, gdyż przez internet zamawiamy już usługi w postaci posiłków, fryzjerów, czy kosmetyczki. 

Więcej o: