Zmiana prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kim jest Filip Nowak?

W środę prezydent Andrzej Duda powołał Adama Niedzielskiego, byłego szefa NFZ, na stanowisko ministra zdrowia. W jego miejsce pełniącym obowiązki prezesa Funduszu został Filip Nowak.

Filip Nowak od dziś pełni obowiązki Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, wręczył powołanie na to stanowisko nowemu szefowi Funduszu. Poprzedni - Adam Niedzielski - został w czwartek zaprzysiężony na stanowisko ministra zdrowia.

Filip Nowak. Kim jest p.o. prezesa NFZ?

Filip Nowak jest ekspertem zarządzania w ochronie zdrowia, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Od 29 listopada 2019 roku pełnił funkcję Zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Operacyjnych. Wcześniej przez ponad 5 lat był dyrektorem Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, a także kierował pracami opolskiego i wielkopolskiego OW NFZ. Pracował również w dolnośląskim oddziale Funduszu.

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Od 2015 roku jest Przewodniczącym Rady ds. Taryfikacji, działającej przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jako menedżer ochrony zdrowia tworzył i wdrażał nowe rozwiązania prawne i organizacyjne w obszarze opieki zdrowotnej. Brał udział w pracach zespołów przy Ministrze Zdrowia. Przewodniczy zespołowi ds. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 w Centrali NFZ.

Adam Niedzielski został powołany na ministra zdrowia

Nowym ministrem zdrowia został dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Zdrowia. Adam Niedzielski jest ekonomistą. Pracował między innymi w Ministerstwie Finansów, Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od 2018 roku pracował w Narodowym Funduszu Zdrowia, a w październiku zeszłego roku został jego prezesem.

Więcej o: