USA. ExxonMobil znika z jednego z najstarszych indeksów giełdowych na świecie

Jeszcze kilka lat temu ExxonMobil był największą spółką na świecie. Błędne strategiczne decyzje, a także obniżka ceny ropy naftowej sprawiły, że pozycja paliwowego potentata - patrząc z punktu widzenia inwestora giełdowego - staje się coraz słabsza. Exxon opuścił bowiem jeden z najstarszych indeksów rynków akcji w USA i na świecie - Dow Jones.

W 2013 roku ExxonMobil był największą firmą na świecie. W połowie 2014 roku, kiedy to ostatni raz ceny ropy przekraczały 100 dol. za baryłkę, wartość rynkowa spółki osiągnęła poziom 446 miliardów dol. Od tego czasu straciła ona 267 mld dol.  

Paliwowy gigant upada. ExxonMobil usunięty z indeksu Dow Jones 

Symbolem spadku znaczenia paliwowego giganta jest - według CNN - usunięcie z indeksu Dow Jones Industrial Average, w którego skład wchodzą największe spółki notowane na New York Stock Exchange i rynku technologicznym NASDAQ. Potentat paliwowy był w nim obecny przez 92 lata. Miejsce ExxonMobil zajmie firma technologiczna Salesforce. 

ExxonMobil - ostatnie pięć lat na giełdzieExxonMobil - ostatnie pięć lat na giełdzie stooq.pl

Zajmująca się wydobyciem i przetwórstwem ropy spółka bardzo mocno odczuła na swojej skórze koronawirusowe załamanie na amerykańskiej giełdzie. Kiedy jej akcje osiągnęły dno 23 marca, Exxon był notowany na najniższym poziomie od prawie 18 lat. Chociaż od tego czasu zanotowano odbicie, "papiery" spółki i tak tracą w tym roku około 40 proc. wartości. Gorsze wyniki spowodowane są przede wszystkim załamaniem na rynku ropy naftowej. W pewnym momencie ceny ropy były bowiem w tym roku nawet ujemne

Zobacz wideo Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym [OKO NA ŚWIAT]

ExxonMobil usunięty z ważnego indeksu. "To symboliczna zmiana"

Eksperci upatrują w usunięciu spółki z indeksu symbolicznej zmiany świadczącej o zmniejszającej się roli sektora energetycznego. W 2008 roku, kiedy ceny ropy wzrosły powyżej 140 dol. za baryłkę, akcje firmy miały 16 proc. udziału w indeksie S&P 500. Obecnie branża energetyczna stanowi zaledwie 2,5 proc. tego wskaźnika. Jedyną firmą naftową notowaną wchodzącą w skład  Dow Jones jest aktualnie Chevron.

Eksperci wskazują, że nowym dominatorem na światowych rynkach staną się spółki działające w branży technologicznej. Dowodem na to może być fakt, że Apple czy Amazon bardzo mocno zyskują w czasie pandemii. Właściciel Amazona Jeff Bezos, przebił ostatnio granicę 200 mld dol. majątku, głównie dzięki zyskom firmy w bieżącym roku.

Więcej o: