Premier do emerytów: "Trzynastki" i "czternastki" niezagrożone. "Po latach poświęceń zasłużyliście"

Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym do emerytów zapewnił, że trzynaste i czternaste emerytury w przyszłym roku zostaną wypłacone. "Już w przyszłym roku otrzymacie Państwo ok. 1250 zł dodatkowych środków" - zapewnia szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki wystosował specjalny list do emerytów i rencistów. Szef rządu w piśmie, które publikuje "Superexpress", zwraca się do seniorów w sprawie świadczeń. Uspokaja w nim wszystkich tych, którzy sądzą, że gospodarcze skutki epidemii koronawirusa mogą być groźne.

Premier Mateusz Morawiecki uspokaja emerytów: będzie "trzynastka" i "czternastka"

"Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie, czy w czasie tak ogromnych wydatków starczy jeszcze pieniędzy na to, by zagwarantować 13. i obiecaną na przyszły rok 14. emeryturę. Chcę więc podkreślić z całą mocą, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności" - podkreślił premier.

"W czasie kryzysu to osoby najbardziej potrzebujące i najbardziej zagrożone konsekwencjami epidemii powinny mieć pewność jutra. Emerytury - te, które już państwo otrzymują i te, które nasz rząd obiecał - trafią do seniorów" - zapewnił Morawiecki.

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych

"Po latach poświęceń i wyrzeczeń zasłużyliście Państwo na to, by spędzić emeryturę spokojnie, w poczuciu bezpieczeństwa" - argumentuje szef rządu.

"Obrońmy Polskę Plus", czyli miliardy dla Polaków

Kwestia świadczeń dla emerytów i rencistów jest istotna nie tylko dla rządu, ale i dla prezydenta. W wyborach prezydenckich startował pod hasłem "Obrońmy Polskę Plus" - zapowiedział, że wypłata świadczeń dla seniorów będzie kontynuowana.  - Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne - mówił prezydent w lutym.

Premier wyjaśnia ile wyniesie "czternastka". 1250 zł

Premier podkreśla w liście współpracę z prezydentem w sprawie "trzynastek" i "czternastek". "Przez lata o godnej emeryturze polscy seniorzy mogli tylko pomarzyć. Dziś powoli, krok po kroku, staje się ona faktem również w Polsce. 14. emerytura była kolejną obietnicą, którą złożyliśmy Państwu razem z Prezydentem Andrzejem Dudą. Dlatego mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych, które nas czekają, z tej obietnicy się wywiązujemy" - stwierdził premier. 

"Już w przyszłym roku otrzymacie Państwo ok. 1250 zł dodatkowych środków, które będą ogromną pomocą. 14. emerytura trafi w pełnej wysokości do wszystkich tych, którzy otrzymują świadczenia poniżej przeciętnej emerytury, a także do bardzo wielu z tych, którzy otrzymują emeryturę powyżej tej kwoty" - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Morawiecki chwalił się cudem gospodarczym i wygraną wojną z mafiami. Ale luka VAT ma wzrosnąć

"Czternastki" dla emerytów mogą kosztować, wedle szacunku ekspertów 10,6 mld zł. "Trzynastki" kosztowały w 2019 roku ok. 9 mld zł. Łącznie spełnienie obietnic danej emerytom pochłonie ok. 20 mld zł. Tymczasem zgodnie z założeniami przyjętymi przez Radę Ministrów deficyt budżetu centralnego ma w roku 2021 wynieść 82,3 mld zł. W tym roku sięgnąć ma 109 mld zł.