Na początku października do nauki wrócą studenci uczelni wyższych. O ile decyzja o powrocie do szkół młodszych uczniów została podjęta odgórnie już kilka tygodni temu, to w przypadku studentów wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń danej uczelni. Poza standardową edukacją w nadchodzącym, zimowym semestrze, dyskusyjna była kwestia inauguracji roku akademickiego.
Cytowane przez "Rzeczpospolitą" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało apel do władz uczelni wyższych. - Planując inaugurację roku akademickiego, władze uczelni powinny pamiętać o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie, w tym obowiązujących strefach: żółtych i czerwonych - podkreśla resort.
Co więcej, MNiSW wydało szereg innych wskazówek dotyczących rozpoczęcia nowego roku akademickiego. - Nie ulega wątpliwości, że najlepiej byłoby znacząco ograniczyć liczbę osób, które będą brały udział w uroczystości. Można tę ważną dla społeczności akademickiej uroczystość zorganizować w formie hybrydowej. Studenci, doktoranci, pracownicy uczelni oraz zaproszeni goście powinni, w miarę możliwości technicznych, mieć możliwość uczestniczenia w inauguracji on-line - sugeruje resort.
MNiSW zaleca, aby w nadchodzącym roku akademickim organizowane były mieszane formy zajęć, z czego duża część zajęć wykładowych, konwersatoryjnych, seminaryjnych, ćwiczeniowych i projektowych odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. - W sytuacji, gdy uczelnia będzie realizowała zajęcia w formie bezpośredniej, należy pamiętać o takiej organizacji, która zminimalizuje ryzyko zarażenia, np. poprzez zmniejszenie liczebności grup, a także takie zmiany w planie zajęć - zaleca MNiSW.
Realizacja nauczania na kierunkach medycznych powinna być opracowana zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Dotyczą one zasad ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem podczas zajęć. Chodzi m.in. o możliwość uczestnictwa tylko osób zdrowych posiadających zakryte usta i nos, zakaz przynoszenia zbędnych rzeczy (w tym telefonów komórkowych), czy konieczność korzystania tylko ze swoich przyborów (np. stetoskopów).
Jeśli chodzi o funkcjonowanie domów studenckich, sposób ich funkcjonowania powinien opierać się na sytuacji epidemiologicznej na danej uczelni i regionie. W celu zminimalizowania ryzyka, MNiSW zaleca, aby:
W kontekście funkcjonowania bibliotek, pod uwagę należy brać szczegółowe wytyczne Ministerstwa Rozwoju. Chodzi o: