Bez rezerwacji nie załatwisz sprawy w urzędzie skarbowym. Wkrótce usługa ruszy w całej Polsce

Konieczność wcześniejszej rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym obowiązuje już na Podlasiu i w Wielkopolsce. - Zapewniamy podatnikom większy komfort - podkreślała w rozmowie z "DGP" Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Rezerwacja wizyty w urzędzie skarbowym obowiązuje w woj. podlaskim od końca czerwca, a w woj. wielkopolskim od połowy sierpnia. Do końca 2020 r. usługa ma zostać wdrożona w całej Polsce. 

- Sprawę w urzędzie będzie można załatwić po wcześniejszym umówieniu przez internet lub telefonicznie, a do urzędu wybierzemy się w dogodnych dla nas dniu i godzinie, unikając długiego czekania w kolejce - tłumaczyła w rozmowie z "DGP" Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Rezerwacja wizyt w urzędach to reakcja na epidemię koronawirusa

Jak wyjaśniała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki rezerwacjom fiskus chce rozłożyć równomiernie liczbę podatników obsługiwanych w poszczególne dni, by w ten sposób uniknąć kumulacji ruchu klientów w urzędach. Poza tym administracji skarbowej zależało na zminimalizowaniu ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród petentów i urzędników. Wcześniejsza rezerwacja ma zapobiegać dużemu nagromadzeniu osób na małych przestrzeniach.

Czytaj także: Jak wygląda kontrola skarbowa? Jakie są prawa i obowiązki przedsiębiorcy? 

Zobacz wideo Kto zapłaci za dziurę w budżecie? "Będzie szukanie wroga"

- Wprowadzając tę usługę, dążymy do równomiernego rozłożenia obłożenia poszczególnych punktów obsługi bezpośredniej, co pozwoli podnieść jakość obsługi przez dostosowanie ilości czasu dla każdego interesanta oraz indywidualne przygotowanie do załatwienia konkretnej sprawy, z jaką przychodzi. Ponadto mamy większą możliwość dostosowania zasobów urzędu do potrzeb podatników, ponieważ większe siły możemy skierować na te usługi, które cieszą się największym zainteresowaniem, a mniejsze tam, gdzie obecnie nie ma zwiększonego zapotrzebowania - dodała Rzeczkowska.

W jaki sposób będzie można zrobić rezerwację?

Zdaniem szefowej KAS, najprościej zrobić to przez internet. Będzie należało wejść na stronę Izby Administracji Skarbowej w danym województwie i wybrać urząd skarbowy, do którego chcemy się umówić. Następnie wybrać temat wizyty, dogodny dzień i godzinę oraz podać swoje dane kontaktowe. Wizytę będzie można umówić także telefonicznie pod numerami telefonów wskazanymi przez każdy z urzędów.

Więcej o: