Spółka z Australii chce od Polski miliardów dolarów australijskich. Prairie zaczyna arbitraż

Prairie Mining Limited formalnie rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce na podstawie zarówno Traktatu Karty Energetycznej, jak i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji Australia-Polska. Spółka zarzuca Polsce blokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko.

"Prairie twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania, wynikające z obowiązujących traktatów, podejmując działania na rzecz zablokowania rozwoju kopalń spółki Jan Karski i Dębieńsko, w rezultacie pozbawiając Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce" - podano w komunikacie.

Spółka z Australii chce od Polski miliardów. Co może obejmować roszczenie odszkodowawcze?

Roszczenie o odszkodowanie może obejmować, ale nie ogranicza się do:

  • wartość historycznych nakładów Prairie na rozwój kopalń Jana Karskiego i Dębieńska;
  • utracone zyski i szkody, które Prairie poniosła w wyniku działań i zaniechań Polski, które doprowadziły do wywłaszczenia obu kopalń Jana Karskiego w Dębieńsku;
  • naliczone odsetki związane z przyznanymi odszkodowaniami i wszystkimi kosztami związanymi z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.
Zobacz wideo Łukasz Schreiber tłumaczy, dlaczego sprowadzamy węgiel z Rosji i Mozambiku

Prairie zaznacza, że nie może komentować potencjalnej kwoty roszczenia na obecnym etapie.

Prairie Mining zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich

Na początku lipca spółka poinformowała, że zabezpieczyła finansowanie sporu w celu dochodzenia roszczeń w arbitrażu międzynarodowym od polskiego rządu. Wartość umowy finansowania sporu sądowego wynosi 18 mln dolarów australijskich.

"Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki do odzyskania pełnej wartości dla akcjonariuszy w drodze międzynarodowego" - powiedział CEO Prairie Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Ma dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.