Carrefour stawia na zero waste. W Warszawie kosmetyki wlejesz do własnego opakowania

Carrefour uruchomił na warszawskim Bemowie pierwszą w swojej ofercie stację refillingową. Klienci będą mogli napełniać własne butelki wielokrotnego użytku kosmetykami. Dzięki temu ograniczy się wykorzystanie plastikowych opakowań jednorazowych.

Z nowej usługi mogą skorzystać klienci sklepu Carrefour BIO zlokalizowanego na warszawskim Bemowie przy ul. Pełczyńskiego. Carrefour podkreśla, że redukcja wykorzystania plastikowych opakowań i odpowiednie gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych to jeden z priorytetów firmy. Nowy ruch sieci sklepów ma przyczynić się do promocji polityki zero waste.

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Carrefour stawia na zero waste. W Warszawie powstała pierwsza, testowa stacja refilingowa

Nowa usługa została wprowadzona testowo. W sklepie stanął automat, z którego klienci mogą wlewać kosmetyki do własnego opakowania. Dodatkową zachętą do skorzystania z rozwiązana korzystnego dla środowiska może być fakt, że kosmetyki zakupione w ten sposób będą tańsze o 15 proc.

Carrefour podkreśla, że wprowadzone rozwiązanie przyczynia się do zmniejszenia wykorzystania jednorazowych butelek plastikowych, a z drugiej strony daje wymierne korzyści finansowe klientom sklepu. W 2018 r. Carrefour zobowiązał się do ograniczenia ilości wytwarzanych przez siebie odpadów opakowaniowych.

- Jednym z takich projektów jest stacja do refillingu opakowań Swapp, gdzie można uzupełnić kosmetyki polskiej marki Yope do butelek wielokrotnego użytku. Odpowiada on na problemy środowiskowe związane z nadprodukcją opakowań i powstających z nich odpadów opakowaniowych - powiedziała Barbara Kowalska, Dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.

Na podobne rozwiązanie postawił również Rossmann

Wcześniej na rozwiązanie typu zero waste zdecydował się Rossmann. Jedna z największych sieci drogeryjnych w całej Polsce postawiła własną stację refiilingową w łódzkiej Manufakturze. W centrum handlowym pojawił się automat marki Only Bio. Klienci sklepu mogą napełniać butelki wielokrotnego użytku żelami pod prysznic, szamponami, płynami do prania oraz mycia naczyń.

Popularność polityki zero waste wzrasta. Widać to w szczególności w dużych miastach, gdzie galerie handlowe coraz częściej stawiają na rozwiązania przyjazne środowisku. Nowe rozwiązanie wprowadzone przez Carrefour ogranicza się na razie do jednej placówki. Niewykluczone jednak, że w przypadku sukcesu stacji refillingowej, automaty tego typu będą powstawać w sklepach na terenie całej Polski. 

Więcej o: