Nowe znaki drogowe? Ministerstwo Infrastruktury ma już projekt. Zmiany m.in. na ekspresówkach

W przyszłym roku na polskich drogach mogą się pojawić nowe znaki. Ministerstwo Infrastruktury przedłożyło już projekt w Sejmie. Znajduje się on jednak dopiero na jednym ze wstępnych etapów realizacji.

Już niebawem kierowcy na drogach ujrzą nowe znaki drogowe. Zmiany będą jednak raczej kosmetyczne i nie będą wymagały przyswojenia setek nowych symboli. Pojawi się za to pięć nowych oznaczeń. 

Ministerstwo infrastruktury wprowadza zmiany w ruchu drogowym

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się wspólny projekt Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resorty 14 września przedłożyły Projekt rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Jest on na trzecim z dwunastu etapów, czyli w trakcie konsultacji publicznych. Można się więc spodziewać, że przepisy wejdą w życie w ciągu kilku miesięcy. 

Zobacz wideo Rok działalności zespołów "SPEED" na polskich drogach

Jakie nowe znaki drogowe pojawią się na ulicach?

Zmiany będą dotyczyć pięciu znaków, podaje "Gazeta Wrocławska" za motofakty.pl. Pierwszy z nowych znaków będzie informował o wjechaniu do śródmiejskiej strefy parkowania. Kodeks drogowy wprowadził to rozróżnienie od 5 września. Nowa strefa może być nawet kilkukrotnie droższa od zwykłej. Znak różni się kolorem tła, które jest żółte (przy zwykłej strefie parkowania tło jest białe).

Śródmiejska strefa parkowaniaŚródmiejska strefa parkowania fot. Ministerstwo Infrastruktury

Kolejny znak może być znany kierowcom z tunelów. Teraz pojawi się także poza nimi, a nowe przepisy zmieniają jego znaczenie. Zatoczka oznakowana w ten sposób będzie dostępna dla samochodów tylko w przypadku, gdy pojawi się jakieś niebezpieczeństwo lub awaria. 

ZatoczkaZatoczka fot. Ministerstwo Infrastruktury

Tabliczka T-32 informuje o zachowaniu minimalnej odległości w tunelu. Kierowcy nie mieli jasności  czy dot. to odległość pojazdów w ruchu, czy stojących w tunelu w korku. Nowe przepisy precyzują, że chodzi o zachowanie minimalnego odstępu po zatrzymaniu.

Znak dot. minimalnej odległości w tuneluZnak dot. minimalnej odległości w tunelu fot. Ministerstwo Infrastruktury

Na drogach ekspresowych mają się pojawić natomiast znaki znane z autostrad. Informować będą o zjeździe z trasy. 

Zjazd z drogi eksprestowejZjazd z drogi eksprestowej fot. Ministerstwo Infrastruktury

Ostatnia zmiana to dodanie do przepisów znaków, które można już spotkać na drogach. Mowa o zbiorczej tablicy informującej o obiektach znajdujących się przy trasie (mechanik, stacja restauracja, nocleg). Nowością mają być dodatkowe informacje o dystansie do kolejnej stacji paliw

Informacja o obiektach przy drodzeInformacja o obiektach przy drodze fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o: