Mieszkania tańsze o 30 proc. Rząd pracuje nad Funduszem Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

Ministerstwo Rozwoju proponuje utworzenie Funduszu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z budżetem 1,2 mld zł, z którego będzie mogła być wspierana budowa mieszkań pod wynajem długoterminowy, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Krajowy Zasób Nieruchomości nawiązał w tej sprawie współpracę z ok. 40 samorządami.

Wczoraj w sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Proponujemy nową formę prawną, czyli społeczne inicjatywy mieszkaniowe - mamy nadzieję, że za sprawą tych rozwiązań w miastach każdej wielkości zostanie zaspokojona potrzeba mieszkaniowa. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) nawiązał współpracę z około 40 samorządami, w których są właściwie gotowe decyzje inwestycyjne, czekają tylko na tę formę wsparcia

- powiedziała wicepremierka Jadwiga Emilewicz.

Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Mieszkania socjalne będą tańsze o 30 proc. od cen rynkowych

W ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych spółka powołana przez gminę bądź też we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN), bądź też przez sam KZN, będzie mogła otrzymać dofinansowanie w wysokości 35 proc. wartości inwestycji na realizację przedsięwzięcia.

Potencjalni zainteresowani, którzy będą chcieli długoterminowo wynająć takie mieszkania, będą musieli wnieść opłatę partycypacyjną w wysokości 10 proc. wartości przyszłego mieszkania. Jeżeli wynajmujący zdecydują się na wkład np. w wysokości 20 proc. (bądź  25 proc. w dużych miastach) po 25 latach, będą mogli otrzymać mieszkanie na własność. Jeżeli tego nie zechcą - będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych

- tłumaczyła Emilewicz. Mieszkania zbudowane w ten sposób mają być o ok. 30 proc. tańsze niż oferowane na rynku deweloperskim.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Dopłat przy BGK

Ponadto w ramach wsparcia budownictwa komunalnego planowane są także zmiany zasad funkcjonowania Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (gminy będą mogły uzyskać wsparcie do 50 proc. wartości tej inwestycji i do 60 proc. w przypadku budynków zabytkowych).

Przewidziano także wsparcie tych osób, które utraciły pracę, albo odczuwają spadek dochodów. Będą one mogły otrzymać wsparcie do czynszu - nawet do 70 proc., nie więcej niż 1,5 tys. zł. Wsparcie będzie udzielane przez  ośrodki pomocy społecznej. Świadczenie będzie można otrzymywać przez 6 miesięcy.

Emilewicz przypomniała też, że w ramach wsparcia budownictwa planowana jest intensyfikacja procesu cyfryzacji oraz skrócenie procesu inwestycyjnego, żeby dokumentację całego procesu inwestycyjnego można było wykonywać  za pomocą formularzy on-line.

Proponujemy kompleksowe rozwiązania, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie pół roku i które - mam nadzieję - spotkają się z akceptacją większości sejmowej, ponieważ wiemy jak bardzo czekają na te rozwiązania samorządy gotowe przystąpić do realizacji projektów mieszkaniowych zgodnie z nową ustawą

- podkreśliła wicepremierka.

Więcej o: