ZUS odda nadpłacone składki. Na wyrównanie może liczyć nawet 800 tysięcy firm

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Zwrot pieniędzy może dotyczyć nawet 800 tys. firm, a wysokość nadpłat na kontach jest szacowana na ok. 600 mln zł. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców. Kogo dokładnie będzie dotyczyć zwrot?

Chodzi dokładnie o firmy od których najpierw pobrano składki, a później uzyskały one zwolnienie z opłat. Jak wyjaśniła prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, przedsiębiorcy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki ZUS za kwiecień i maj, są uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj. Nowelizacja przepisów weszła w życie 20 września, a po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

ZUS. W lipcu i w sierpniu widać ożywienie 

W ramach tarcz antykryzysowych ZUS zrealizował ponad 6,5 mln wniosków i udzielił wsparcia w różnych formach na około 25 mld zł. Dane funduszu potwierdzają, że w lipcu w sierpniu nastąpiło ożywienie w gospodarce. - Pandemia wpłynęła na obraz sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) za pierwsze półrocze. Jednak dane dotyczące wpłat na FUS za lipiec i sierpień pozwalają pozytywnie myśleć o przyszłości – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Liczba firm zgłoszonych do ZUS wynosiła na koniec lipca br. 2,77 mln i była większa o 24 tys. w stosunku do czerwca oraz o 57 tys. w stosunku do lutego.