Przedsiębiorcy chcą ograniczyć 500 Plus i trzynastki. Rząd: Programy społeczne PiS będą realizowane

Przedsiębiorcy postulują, by rząd ograniczył rekordowy deficyt, tnąc programy socjalne. "Rozbudowana polityka społeczna nigdy nie zastąpi racjonalnej polityki gospodarczej prowadzącej do bogacenia się społeczeństwa" - piszą w swoim stanowisku. Marlena Maląg, minister pracy, już odpowiedziała.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił swój pomysł na ograniczenie deficytu budżetowego o ok. 40 mld zł. Ograniczyć go do bezpiecznego poziomu miałyby zmiany w kluczowych programach socjalnych takich jak "500 Plus", "trzynastki" dla emerytów i rencistów czy "Dobry Start", czyli zasiłek wypłacany rodzicom uczniów.

"Nie ma innego sposobu na budowanie zamożności, niż ciągły rozwój gospodarczy. Rozbudowana polityka społeczna nigdy nie zastąpi racjonalnej polityki gospodarczej prowadzącej do bogacenia się społeczeństwa. Nadmierny dług publiczny będzie hamował wzrost w przyszłości" - piszą przedsiębiorcy w swoim stanowisku. "Jest jeszcze czas, by zareagować i zmniejszać deficyt w latach następujących po nadzwyczajnym roku 2020" - apelują.

Przedsiębiorcy chcą ograniczeń w programach socjalnych. Postulują wstrzymanie 500 Plus

Zdaniem przedsiębiorców założenia przyjęte przez rząd są zbyt optymistyczne. Obawiają się, że nie uda się zrealizować zapisanych w projekcie budżetu wpływów. Związek obawia się, że nieprzewidziany rozwój sytuacji epidemicznej doprowadzi do konieczności uruchomienia kolejnych środków, a ograniczenie programów socjalnych pozwoliłoby zabezpieczyć pieniądze.

ZPP twierdzi, że rząd powinien nawet rozważyć zawieszenie wypłatę niektórych świadczeń w roku 2021. Deficyt budżetowy przyjęty przez rząd ma być bowiem rekordowy i wynieść 109 mld zł.

Minister pracy: 500 Plus i "trzynastki" wspierają gospodarkę

Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej odniosła się do postulatów organizacji przedsiębiorców. "Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki" - napisała na Twitterze.

Jej zdaniem środki z  programu "Rodzina 500 plus" czy wypłacane w ramach 13. emerytury "są kołem zamachowym dla gospodarki". Maląg zapewniła, że rządy PiS "to gwarancja realizacji programów społecznych".

Zobacz wideo Limit zadłużenia państwa w konstytucji. „Da się go obejść. Wystarczy zmienić ustawę”

Socjalne wydatki rządu PiS

Program "500 Plus" jest największym programem socjalnym w Polsce. Budżet przeznaczy na jego realizację w tym roku 41 mld zł, w przyszłym roku te wydatki będą podobne. Oprócz wypłacanych od dwóch lat "trzynastek" rząd zapowiedział w roku 2021 kolejne tego typu świadczenie, czyli "czternastkę". Dwa programy skierowane do emerytów pochłoną kolejne 23 mld zł. "Dobry Start", z którego korzystają rodzice uczniów, kosztuje ok. 1,5 mld zł. Łączny koszt programów socjalnych PiS eksperci szacują na ok. 65-70 mld zł. 

Czytaj też: 500 plus w formie bonu, a nie w gotówce? Prezes ZUS zabrała głos