Media: Żabka chce otworzyć Dark Store. Czym jest nowy format sieci?

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, Żabka jest w trakcie planowania nowego formatu. Sieć planuje niedługo uruchomić swój pierwszy Dark Store. Co to jest Dark store?

Żabka rozwija ostatnio kolejne pomysły na biznes, poszerzając swój zakres działalności. Sieć wchodzi coraz mocniej w rynek e-commerce. Od kilku miesięcy produkty z Żabki można zamówić przez Uber Eats. Od paru lat w sklepach sieci możliwy jest też odbiór przesyłek, a w trakcie testów są już nawet automaty pocztowe. Żabka planuje dalej rozwijać się w tym kierunku i pracuje nad Dark Stores. 

Czym jest Dark Stores?

W kwietniu "Forbes" obwieścił, że Dark Stores to przyszłość handlu w postapandemicznej przyszłości. Format powstał jednak dużo wcześniejsze, bo pierwszy sklep w tej formule testowany był już na początku XXI wieku. Sam termin ukuto jednak dopiero w 2009 roku, a taki format biznesu zaczął zyskiwać na popularności ok. 2013 roku w Wielkiej Brytanii, a następnie we Francji.

Dark Stores to w zasadzie nowoczesne magazyny, w których następuje spora rotacja towaru. Nazwa nawiązuje do tego, że sklep taki nie musi w środku posiadać wystroju, ważne by łatwo było w nim zgromadzić towary. W Dark Stores bowiem jedynie odbiera się produkty zamówione przez internet. Pracownicy, często w asyście technologii, gromadzą i przygotowują towar, by klient szybko i sprawnie mógł go odebrać. 

Żabka pracuje nad Dark Store

Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do informacji, że Żabka rozwija koncept Dark Store. Sieć nie potwierdziła jednak tych informacji. W odpowiedzi na zapytanie portalu WH odpisano, że w ramach laboratorium technologicznego opracowywane jest wiele rozwiązań, które mają poprawić komfort i szybkość zakupów w Żabkach. 

Już teraz dysponujemy dwiema platformami e-commerce, umożliwiającymi realizację usług Zamów i odbierz oraz Żabka do domu. Jest jeszcze za wcześnie, by przekazać szczegóły na temat kolejnych rozwiązań

- odpowiedziało biuro prasowe Żabki. Wiadomoscihandlowe.pl uważają, że pierwszy Dark Store Żabki zostanie otwarty w Poznaniu lub Warszawie. Nie wiadomo, czy nowy format będzie działał na zasadzie franczyzy. 

Jak podaje WH w Polsce Dark Stores posiada Carrefour, nie działają one jednak jako oddzielne placówki, a funkcjonują przy hipermarketach sieci. W stolicy spożywcze magazyny rozkręcał w marcu startup Lisek, ale pandemia wymusiła zawieszenie działalności. Dark Store od maja w Warszawie posiada sieć Organic24.pl 

Więcej o: