Andrzej Duda podpisał tarczę dla branży turystycznej. Będzie zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza liczne rozwiązania dla branży turystycznej, tzw. drugą tarczę antykryzysową. Dodatkowo reguluje ona kwestię zwrotów pieniędzy za odwołane wycieczki.

Branża turystyczna należy do najbardziej poszkodowanych na skutek pandemii koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami na początku września Senat przygotował nowelizację ustawy o drugiej tarczy antykryzysowej dla branży turystycznej. We wtorek 22 września pakiet pomocowy został podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy dla branży turystycznej. Co wprowadza nowelizacja?

Nowelizacja ustawy wprowadza ważne rozwiązania dla przedstawicieli branży turystycznej. Chodzi m.in. o dodatkowe "postojowe" oraz zwolnienie ze składek ubezpieczeniowych za lipiec sierpień i wrzesień.

Koszt tarczy turystycznej szacowany jest na 700 mln zł, przy czym 300 mln zł to kwota, która miała trafić na Turystyczny Fundusz Zwrotów i którą firmy turystyczne miałyby zwrócić w ciągu sześciu lat. Natomiast kwota przeznaczona na zwolnienia z ZUS i postojowe dla branży turystycznej i estradowej szacowana była na 400 mln zł.

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki. Na co mogą liczyć turyści? 

Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie zwrotów za odwołane wycieczki. Zgodnie z nowelą, Turystyczny Fundusz Zwrotów ma stanowić wyodrębniony rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego będą dokonywane wypłaty na rzecz podróżnych, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza.

Środki wypłacone z Turystycznego Funduszu Zwrotów mają być spłacane przez firmy w 72 równych ratach miesięcznych od kwietnia 2021 roku i mają być przekazywane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dodatkowo ma zostać utworzony od 1 stycznia 2021 roku Turystyczny Fundusz Pomocowy, zasilany ze składek branży turystycznej. Ma stanowić reasekurację na rynku i być uruchamiany w sytuacjach nadzwyczajnych.

Więcej o: