Nagroda Nobla. Wartość wzrośnie o 1 mln koron. Ile będą otrzymywać laureaci?

Fundacja Noblowska poinformowała, że wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrośnie o 1 mln koron. Oznacza to, że laureaci otrzymają po 10 mln koron, czyli 950 tys. euro.

"Praca wykonana w ostatnich latach na rzecz wzmocnienia kondycji finansowej Fundacji Noblowskiej pozwoliła na podwyższenie kwoty nagrody” - przekazano w oficjalnym oświadczeniu.

Zobacz wideo Transmisja z wręczenie Nobla Oldze Tokarczuk

Laureaci Nobla otrzymają 10 mln koron szwedzkich

W 2011 roku suma nagrody została zmniejszona z 10 do ośmiu miliardów koron szwedzkich. Wtedy to fundacja uruchomiła program poprawy finansów. Kapitał, którym zarządza Fundacja Noblowska, wzrósł z trzech miliardów koron do 4,6 mld koron na skutek dobry wyników aktywów fundacji. W 2017 roku zdecydowano się zwiększyć wysokość pieniężna Nagrody Nobla do dziewięciu milionów koron szwedzkich, natomiast w 2020 roku wróci ona do wysokości sprzed niemal dekady.

>>> Dowiedz się więcej: Olga Tokarczuk dostanie 3,5 mln zł za Nobla. 10 proc. przeznaczy na fundację

Co ciekawe, twórca nagrody Alfred Nobel, który dorobił się fortuny na wynalezieniu dynamitu, zaznaczył w testamencie, że większość jego majątku należy zainwestować w finansowanie nagród. Nobel posiadał 31,5 mln koron szwedzkich. W przeliczeniu na obecne czasy to około 2,2 mld koron szwedzkich, czyli 203 mln euro

Nagroda Nobla 2020. Jak będzie przebiegać uroczystość?

W tym roku Nagrody Nobla w dziedzinach medycyny, fizyki, chemii, literatury, pokoju i ekonomii będą ogłaszane od 5 października. Wbrew tradycji, 10 grudnia w rocznicę śmierci uczonego, nie odbędą się uroczystości w Sztokholmie oraz Oslo. Laureaci odbiorą nagrody w swoich krajach. Odbędzie się natomiast transmisja online, podczas której przeprowadzone zostaną łączenia z tegorocznymi zwycięzcami. 

Więcej o: