Szef KPRM ujawnia, kiedy może zostać powołany nowy rząd. Mateusz Morawiecki znów na czele

Już w środę może zostać powołany nowy rząd - zapowiedział Michał Dworczyk. Szef KPRM wyjaśnił też, kiedy poznamy oficjalne plany nowego gabinetu, na którego czele stanie ponownie Mateusz Morawiecki. Co z dekoncentracją mediów, zwolnieniami urzędników?

Wiele wskazuje na to, że skład nowego rządu, wyłonionego po rekonstrukcji, poznamy jeszcze w tym tygodniu.

- Chcielibyśmy, aby nowy rząd już po rekonstrukcji został powołany w połowie tego tygodnia - zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM, w wywiadzie dla RMF FM. Zastrzegł jednocześnie, że całkowitej pewności co terminu ogłoszenia decyzji. - Musimy pamiętać, że jest szereg zmiennych, bo polityka jest taką dziedziną życia niezmiernie dynamiczną, więc nie wykluczałbym też, że może dojść do drobnych przesunięć - powiedział. Wyjaśnił, że w czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki, który znów stanie na czele rządu, jest w Brukseli.

Michał Dworczyk o zwolnieniach rządowych urzędników

Odnosząc się do planowanych redukcji stanowisk w rządzie, Dworczyk przyznał, że ustawa COViD-owa, a potem uchwała Rady Ministrów zobowiązały go jako szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do przedstawienia projektu o likwidacji etatów w związku z sytuacją gospodarczą kraju.

"Przeprowadziłem wszystkie konsultacje z ministerstwami i mam gotową rekomendację, którą przedstawię w ciągu tygodnia Radzie Ministrów. To Rada Ministrów będzie podejmowała w ciągu tygodnia - jak sądzę - decyzje dotyczące zmniejszenia liczby etatów" - podkreślił.

Zapowiedział też, że będzie rekomendował ograniczenie etatów w każdym ministerstwie z KPRM włącznie. Ograniczenia mają dotyczyć wyłącznie resortów, a nie jednostek zależnych, inspekcji, urzędów wojewódzkich. "Jesteśmy w pierwszym etapie i te redukcje będę dotyczyły wyłącznie ministerstw" - podkreślił.

Pytany o skalę redukcji powiedział, że informacje te trafią o opinii publicznej po przekazaniu ich Radzie Ministrów.

W sobotę została podpisana nowa umowa koalicyjna między Prawem i Sprawiedliwością, Porozumieniem i Solidarną Polską. Zakłada ona m.in. zmniejszenie liczby resortów i nowy podział stanowisk w rządzie.

Szef KPRM zdradza plany rządu. Co z odbieraniem szpitali powiatom i dekoncentracją mediów?

Dworczyk zapowiedział też, że w ciągu najbliższych tygodni zaprezentowany zostanie wykaz projektów i zmian, jakie zamiar ma wprowadzić nowy rząd.

Pytany o kwestię odebrania szpitali powiatom, powiedział: "W przestrzeni medialnej pojawiały się takie informacje, że szpitale miałyby zmienić swoje podporządkowanie, tzn. miałaby nastąpić zmiana organu prowadzącego, ale w tej sprawie - według mojej wiedzy - ostatecznych decyzji i rozstrzygnięć jeszcze nie ma".

Zobacz wideo Limit zadłużenia państwa w konstytucji. „Da się go obejść. Wystarczy zmienić ustawę”

"Nie mamy dopracowanej agendy projektów ustaw, które będziemy jeszcze tą jesienią i zima procedowali. Jeśli zakończy się ten proces ustaleń koalicyjnych, to zapewne cała lista tych ustaw i rozwiązań, które chcemy zaproponować, zostanie przedstawiona" - podkreślił.

Czytaj też: Zerowy PIT dla kolejnych grup. Kto skorzysta? Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w programie

Odnosząc się do pytania o gotową ustawę o plany dekoncentracji mediów, zaznaczył: "W perspektywie najbliższych tygodni przedstawimy pełen spis projektów ustaw i tych dziedzin życia, które chcielibyśmy w najbliższych miesiącach zreformować i wtedy będziemy mogli rozmawiać o szczegółach". "Być może tak będzie, że w perspektywie kilku tygodni taka ustawa znajdzie się na agendzie" - dodał.

Więcej o: