Rusza repolonizacja mediów? PKN Orlen może przejąć grupę Polska Press

PKN Orlen może wejść na polski rynek medialny - donosi "The Economist". Według brytyjskiego tygodnika, polski koncern prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia grupy Polska Press, posiadającej 20 dzienników regionalnych w całej Polsce.

Właścicielem Polska Press jest obecnie niemieckie wydawnictwo Verlagsgruppe Passau. Według "The Economist", wkrótce może się to jednak zmienić, bo zainteresowany zakupem grupy Polska Press jest PKN Orlen. Informacji brytyjskiego tygodnika nie skomentowała na razie żadna ze spółek.

Polska Press wydaje 20 z 24 regionalnych dzienników w Polsce. Tymczasem "The Economist" zauważa, że tego typu media są jednymi z ważniejszych dla kształtowania opinii publicznej w miasteczkach i na wsiach, a to kluczowy elektorat dla PiS. Przejęcie kontroli nad lokalnymi dziennikami przez państwowy koncern wpisywałoby się więc w strategię partii rządzącej.

Przejęcie od niemieckiego właściciela dużej grupy medialnej byłoby także ważnym elementem zapowiadanej repolonizacji mediów. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi PiS powróciło do tej idei, prezes Jarosław Kaczyński zapowiadał, że czas "zmienić sytuację w mediach". "The Economist" przypomina, że prezes PiS chciałby obniżyć udział inwestorów zagranicznych w polskich mediach do nie więcej niż 30 proc. Dekoncentracja mediów miałaby także na celu zmniejszenie liczby tytułów, które posiada grupa medialna.

Z ostatnich wypowiedzi wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego wynika, że projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest już przygotowany w kilku wersjach. Według posłanki Joanny Lichockiej, projekt może trafić pod obrady Sejmu jeszcze jesienią.

Czytaj też: Kaczyński zapowiada repolonizację mediów. Ekspert: orwellowska żonglerka słowami. "Chodzi o kontrolę"

PKN Orlen przejął już Ruch

Warto przypomnieć, że PKN Orlen już niebawem wejdzie na rynek dystrybucji prasy w Polsce, zostając głównym właścicielem firmy Ruch. Koncern uzyskał już zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie właścicielem 100 proc. akcji Ruchu jest spółka zależna Alior Banku, ale ostatecznie PKN Orlen obejmie 65 proc. udziałów u dystrybutora. Koncern porozumiał się z Alior Bankiem i jego głównym akcjonariuszem, czyli PZU.

Zobacz wideo Minister Sasin o cenach benzyny
Więcej o: