Prognozy MFW dla Polski w górę. Eksperci szacują też, kiedy koronawirus osłabnie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował prognozę PKB Polski do minus 3,6 proc. z prognozowanego w czerwcu spadku o 4,6 proc. w 2020 r. MFW spodziewa się w przyszłym roku wzrostu PKB Polski na poziomie 4,6 proc. (wobec 4,2 proc. oczekiwanych w czerwcu).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nieznacznie poprawił tegoroczną prognozę także dla światowej gospodarki.

Zobacz wideo Czy "darowanie długów" jest realnym pomysłem na światowe zadłużenie?

Globalna recesja ma wynieść 4,4 procent, czyli o pół punktu procentowego mniej, niż w prognozie w czerwca. Według Funduszu, Polskę czeka spadek PKB na poziomie 3,6 procent. 

Czytaj więcej: Będzie "mini dobrowolny lockdown"? Strach jest kluczowy. A co z PKB? "Miało być lepiej, a nie jest"

Recesja w drugim kwartale była mniejsza niż przewidywano

Poprawę prognozy na rok 2020 Międzynarodowy Fundusz Walutowy oparł na mniejszej niż przewidywano recesji w drugim kwartale oraz szybszemu wychodzeniu z kryzysu w trzecim kwartale tego roku, szczególnie w Chinach. Według Funduszu, gospodarka Chin wzrośnie w tym roku o 1,9, procent a amerykańska skurczy się o 4,3 procent.

Kryzys poważnie uderzy w gospodarki Europy Zachodniej. Spadek PKB w takich krajach, jak Francja czy Wielka Brytania wyniesie prawie 10 procent, a w Hiszpanii i we Włoszech będzie jeszcze większy. Niemcy zanotują sześcioprocentowy spadek.

Polska wypada dobrze na tle Europy

Na tle krajów europejskich polska gospodarka wypada dobrze. Po tegorocznym spadku, w przyszłym roku ma nastąpić wzrost PKB na poziomie 4,6 procent. Fundusz przewiduje jednak wzrost bezrobocia w Polsce w 2021 roku do 5,1 procent. Średnia europejska wyniesie wówczas 8,5 procent.

Czytaj więcej: Jak mocno tąpnie PKB Polski? Wysyp optymistów i jeden zatrwożony rodzynek [WYKRES DNIA]

W swojej prognozie Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyjął założenie, że zasady zwiększonego dystansu społecznego zostaną utrzymane także w przyszłym roku, oraz że rozprzestrzenianie się koronawirusa znacznie spadnie do końca 2022 roku.

Więcej o: