Szef kancelarii premiera: Noszenie maseczek będzie uregulowane ustawą. "Żeby uniknąć dyskusji"

Obowiązek zakrywania ust i nosa zostanie uregulowany ustawowo - zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. Obecnie nakaz noszenia maseczek zapisany jest w rozporządzeniu. Zdaniem części sądów daje to podstawy do uchylania mandatów nakładanych przez policję.

Michał Dworczyk, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedział podczas audycji w Radiu Plus kolejne zmiany, których powodem jest rozwijająca się epidemia koronawirusa. Kierujący KPRM zapewnił, że obowiązek noszenia maseczek zostanie uregulowany ustawowo. Dziś zachowanie takie nakazuje przepis niższej rangi - zawarty jest w rozporządzeniu. Zdaniem części prawników tego typu regulacja jest niekonstytucyjna i sprawia, że sądy mogą uchylać nałożone na Polaków mandaty.

Noszenie maseczek będzie nakazane ustawą

Uregulowanie nakazu ustawą ucięłoby spory prawne. - Będzie ten przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce. Zdania prawników są w tej sprawie podzielone - stwierdził Dworczyk.

- Jest bardzo duża część prawników, którzy uważają, że obecne rozwiązania są wystarczające. Natomiast jest też pewna część prawników, która twierdzi, że te wszystkie przepisy powinny być zawarte nie na poziomie rozporządzenia, a na poziomie ustawy. Żeby uniknąć tej dyskusji, chociaż nasze opinie i analizy wskazują, że to rozwiązanie jest wystarczające, ale żeby uniknąć tej dyskusji przy okazji innych zmian legislacyjnych, ten zapis zostanie doprecyzowany - prezyzował szef KPRM.

Sąd w Gliwicach: Powszechny nakaz zasłaniania nosa i ust niezgodny z prawem

Deklaracja polityka PiS może mieć związek z kolejnymi decyzjami sądów. Te już kilkukrotnie ogłaszały, że powszechny nakaz zasłaniania nosa i ust jest niezgodny z prawem. W lipcu tego typu decyzję podjął sąd w Kościanie, kilka dni temu podobne orzeczenie wydał skład w Gliwicach. Uchylił mandat nałożony przez policję za brak maseczki.

Sądy nie podważają faktu, że regulacje dotyczące nakazu noszenia maseczek istnieją. Twierdzą jednak, że nie mogą być stosowane, bo znalazły się w rozporządzeniu, a powinny w ustawie.

Czytaj też: Limit osób w sklepach w czerwonej strefie. Nie wszędzie jest to pięć osób na jedną kasę

Czy rząd zrobił wszystko, by przygotować się na drugą falę koronawirusa? "Wszystkie instytucje państwa pracowały z poświęceniem"

Michał Dworczyk odpowiedział też na pytanie o to, czy rząd zrobił wszystko, żeby dobrze przygotować się na jesienną falę pandemii.

- Zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, trochę inaczej, w inny sposób. Nie chcę osądzać czy można było inaczej rozwiązywać problemy, ale wszystkie instytucje państwa z poświęceniem pracowały, byśmy byli jak najlepiej przygotowani - zapewnił szef KPRM.

Czy cmentarze będą otwarte na Wszystkich Świętych? 

Gość Radia Plus stwierdził też, że na razie nie ma żadnych twardych decyzji w sprawie Wszystkich Świętych. 

- Premier i inni politycy apelują o to, żeby nie kumulować wyjazdów 1 listopada, żeby wizyty na grobach najbliższych rozłożyć w czasie. Nie ma jeszcze twardych decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - stwierdził Dworczyk. Wyjaśnił też, że na razie nie ma w planach zamknięcia cmentarzy.

Maseczki w Polsce znów obowiązkowe. W strefach żółtych i czerwonych

Od początku pandemii osobom, które nie przestrzegały obowiązku noszenia maseczek, wystawiono ponad 22 tys. mandatów. Ok. 180 tys. osób pouczono. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej obowiązuje na terenie całego kraju od soboty 10 października.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę powiatów zaliczonych do czerwonej strefy. Do obszarów objętych największymi restrykcjami zaliczono 152 powiaty i 11 miast wojewódzkich.

Zobacz wideo „Dławienie gospodarki” będzie trwało wiele miesięcy. „Szczyt zachorowań na grypę jest w lutym”